Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2018
Kostka brukowa - Sucho pod stopami

Brukowane nawierzchnie są estetyczne i trwałe. Inwestorzy chętnie wykańczają w ten sposób podjazdy do garażu, ścieżki i tarasy ziemne. Kostka drewniana ma piękny rysunek słojów, kamienna wygląda elegancko, klinkierowa nie płowieje i występuje w wielu naturalnych odcieniach, zaś betonowa – najpopularniejsza – świetnie imituje różne materiały.

Nawierzchnie ogrodowe to inwestycja na lata. Zanim więc przystąpimy do ich układania, zastanówmy się, jak chcemy je zaaranżować. Wygląd bruku, od czasu, gdy zaczął robić karierę w obrębie przydomowych posesji, znacznie się zmienił. Ten betonowy nie musi być szary lub czerwony, a klinkierowy – w odcieniach brązu i czerwieni. Kostkę na ogół układa się na sporej powierzchni – podczas jej wyboru pamiętajmy zatem, że nawierzchnię trzeba traktować jako część kompozycji, do której należy budynek, otaczający go ogród i ogrodzenie. Większość rodzajów bruku ma wszechstronne zastosowanie – nadaje się na ciągi piesze i przeznaczone dla ruchu samochodów.

 

Pamiętajmy jednak, że drewniany służy wyłącznie do utwardzania ścieżek i placyków. Projekt traktów możemy otrzymać nieodpłatnie w firmie, gdzie dokonamy zakupu kostki. Znacznie usprawni on prace – szczególnie gdy decydujemy się na wykonanie ich własnym sumptem. Warto też skorzystać z porady architekta krajobrazu.

BETONOWA

Bruk betonowy oferowany jest dziś w niezliczonej liczbie wzorów. Producenci prześcigają się w tworzeniu modnych kolekcji z elementów o różnym kształcie, wymiarach, kolorze, które razem tworzą ciekawą całość. Nowoczesna kostka – z uszlachetnioną powierzchnią – prezentuje się bardzo atrakcyjnie, nie ustępując kamieniowi czy drewnu. Nowe technologie pozwalają dowolnie ją formować i barwić. Stosuje się rozmaite sposoby obróbki jej wierzchniej warstwy.

 

Cena kamienia jest wysoka, a betonowych imitacji stosunkowo niska. Drewno nie jest kosztowne, za to w przeciwieństwie do betonu – nietrwałe. Profilowanie powierzchni umożliwia nadanie kostce dowolnej faktury (kamienia, drewna itd.). Wyroby obijane (w specjalnym bębnie) – z charakterystycznymi otarciami, rysami – przypominają starobruk. Szczotkowane mają natomiast szorstką, porowatą powierzchnię z efektem melanżu kolorów. Płukane (z warstwą kruszywa na wierzchu) wykazują bardzo dobre właściwości antypoślizgowe.

 

Przed zakupem zwróćmy jednak uwagę, czy kostka zawiera w wierzchniej warstwie jedynie naturalne kruszywo, bez domieszki barwników, które z czasem bledną. Górne krawędzie bruku mogą być fazowane, czyli mieć zaokrąglone lub ukośnie ścięte krawędzie – mniej podatne na obicia i wyszczerbienia.

Redakcja BD
fot. Röben

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje