Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2018
Kostka brukowa - Sucho pod stopami

Brukowane nawierzchnie są estetyczne i trwałe. Inwestorzy chętnie wykańczają w ten sposób podjazdy do garażu, ścieżki i tarasy ziemne. Kostka drewniana ma piękny rysunek słojów, kamienna wygląda elegancko, klinkierowa nie płowieje i występuje w wielu naturalnych odcieniach, zaś betonowa – najpopularniejsza – świetnie imituje różne materiały.

Nawierzchnie ogrodowe to inwestycja na lata. Zanim więc przystąpimy do ich układania, zastanówmy się, jak chcemy je zaaranżować. Wygląd bruku, od czasu, gdy zaczął robić karierę w obrębie przydomowych posesji, znacznie się zmienił. Ten betonowy nie musi być szary lub czerwony, a klinkierowy – w odcieniach brązu i czerwieni. Kostkę na ogół układa się na sporej powierzchni – podczas jej wyboru pamiętajmy zatem, że nawierzchnię trzeba traktować jako część kompozycji, do której należy budynek, otaczający go ogród i ogrodzenie. Większość rodzajów bruku ma wszechstronne zastosowanie – nadaje się na ciągi piesze i przeznaczone dla ruchu samochodów.

 

Pamiętajmy jednak, że drewniany służy wyłącznie do utwardzania ścieżek i placyków. Projekt traktów możemy otrzymać nieodpłatnie w firmie, gdzie dokonamy zakupu kostki. Znacznie usprawni on prace – szczególnie gdy decydujemy się na wykonanie ich własnym sumptem. Warto też skorzystać z porady architekta krajobrazu.

BETONOWA

Bruk betonowy oferowany jest dziś w niezliczonej liczbie wzorów. Producenci prześcigają się w tworzeniu modnych kolekcji z elementów o różnym kształcie, wymiarach, kolorze, które razem tworzą ciekawą całość. Nowoczesna kostka – z uszlachetnioną powierzchnią – prezentuje się bardzo atrakcyjnie, nie ustępując kamieniowi czy drewnu. Nowe technologie pozwalają dowolnie ją formować i barwić. Stosuje się rozmaite sposoby obróbki jej wierzchniej warstwy.

 

Cena kamienia jest wysoka, a betonowych imitacji stosunkowo niska. Drewno nie jest kosztowne, za to w przeciwieństwie do betonu – nietrwałe. Profilowanie powierzchni umożliwia nadanie kostce dowolnej faktury (kamienia, drewna itd.). Wyroby obijane (w specjalnym bębnie) – z charakterystycznymi otarciami, rysami – przypominają starobruk. Szczotkowane mają natomiast szorstką, porowatą powierzchnię z efektem melanżu kolorów. Płukane (z warstwą kruszywa na wierzchu) wykazują bardzo dobre właściwości antypoślizgowe.

 

Przed zakupem zwróćmy jednak uwagę, czy kostka zawiera w wierzchniej warstwie jedynie naturalne kruszywo, bez domieszki barwników, które z czasem bledną. Górne krawędzie bruku mogą być fazowane, czyli mieć zaokrąglone lub ukośnie ścięte krawędzie – mniej podatne na obicia i wyszczerbienia.

Redakcja BD
fot. Röben

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny