Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2018
Instalacja wodna - Rury w ścianie

Choć układanie instalacji wodnej w domu to zadanie dla fachowca, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi tej tematyki.

Prace przy instalacji wodociągowej prowadzi się po postawieniu budynku, ale przed wykonaniem tynków i podkładów podłogowych. Na tym etapie instalator musi znać nie tylko rozmieszczenie takich pomieszczeń, jak kuchnia, łazienki i toalety, ale także dokładną lokalizację wszystkich punktów poboru ciepłej i zimnej wody. 

 

Warto już wtedy mieć za sobą wybór konkretnych modeli umywalek, wanien, baterii, kabin i paneli prysznicowych itd., bowiem mają one bardzo zróżnicowane przyłącza. Zadaniem specjalisty – w oparciu o projekt budowlany i własne doświadczenie – jest dobór odpowiednich elementów instalacji i ich odpowiednie zamontowanie.

JAKI MATERIAŁ?

W domowych instalacjach ciepłej i zimnej wody używa się najczęściej rur z tworzyw sztucznych i miedzi. Powszechnie stosowane kiedyś rury stalowe łączone na gwint również można kupić, ale używa się ich sporadycznie. Osobna kategoria to elementy stalowe łączone na złączki zaprasowywane. Są one przeznaczone raczej do zastosowań profesjonalnych, np. do dużych kotłowni, gdzie trzeba spełnić wyśrubowane normy odporności pożarowej.

Redakcja BD
fot. Geberit

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje