Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2018
Bramy i ogrodzenia - Stawiamy granice

Ogrodzenie wokół działki powinno harmonizować z otoczeniem, mieć wygodnie rozwiązany wjazd i służyć przez długie lata. Producenci oferują wiele ciekawych propozycji, spośród których na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Często bardzo ważny jest aspekt finansowy, ale pamiętajmy, że płot stawia się zazwyczaj raz na kilkadziesiąt lat.

Jeszcze niedawno wokół posesji najczęściej można było zobaczyć niedrogą siatkę stalową. Od frontu znajdowała się natomiast metalowa brama z furtką. Obecnie grodzimy nieco inaczej, bo oferta rynkowa znacznie się poszerzyła. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, proponując rozmaite systemy ogrodzeniowe z drewna, metalu czy betonu. Mają one nowoczesny wygląd, są zaimpregnowane fabrycznie bądź nie wymagają konserwacji. Gotowe zestawy obejmują przęsła, słupki i inne niezbędne elementy. Montaż jest dość prosty, choć zazwyczaj wynajmuje się w tym celu wyspecjalizowaną ekipę.

 

Szeroka jest również oferta bram wjazdowych. Tradycyjne rozwierane wrota wypierane są obecnie przez modele przesuwne – najczęściej samonośne, wyposażone w automatykę.

PIERWSZE DECYZJE

Budowa ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia. Jednak gdy będzie się ono znajdować od strony ulicy, torów kolejowych lub innych miejsc publicznych, bądź ma być wyższe niż 2,2 m – musimy zgłosić to w starostwie. Sprawdźmy też, czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) nie ma wytycznych co do materiału, kształtu i wysokości płotu. Pamiętajmy, że ogrodzenie nie może przekraczać granicy działki oraz linii rozgraniczającej ulicy, stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt (zabrania się więc umieszczania ostro zakończonych elementów na wysokości poniżej 1,8 m). Bramy i furtki nie mogą otwierać się na zewnątrz posesji, a ich progi muszą umożliwiać osobom niepełnosprawnym swobodny wjazd na wózkach inwalidzkich.

Redakcja BD
fot. Konsport

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny