Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2018
Ściany działowe - Szkieletowe czy murowane?

Rozmieszczenie przegród wewnętrznych – dzielących wnętrze domu na pomieszczenia – określone jest w projekcie budynku. Wznosi się je zaraz po wymurowaniu ścian nośnych – z tego materiału co one (cegły, bloczki). Jednak nawet po zakończeniu stanu surowego, można wprowadzić dodatkowe podziały wnętrz. Do wyboru są wtedy konstrukcje murowane oraz szkieletowe (systemy lekkiej zabudowy).

Oczywiście nie wszystkie przegrody wewnętrzne muszą być z tego samego materiału – szczególnie, gdy modyfikujemy ich pierwotne usytuowanie zawarte w projekcie. Ponadto oprócz ścian działowych o pełnej wysokości (w których na ogół montuje się drzwi), popularne są ostatnio rozmaite półścianki, wydzielające kąciki funkcjonalne (nie dzielące całkowicie pomieszczeń).

NA PARTERZE

Tutaj najkorzystniejszą opcją jest wymurowanie ścian działowych, ponieważ podłoga na gruncie na ogół bez problemu przenosi obciążenie, a solidniejsze (murowane) przegrody bez problemu utrzymają wiszące szafki, półki, zapewniając większą swobodę aranżacji wnętrz. Ściany działowe, co prawda, nie przenoszą obciążeń budynku (a więc mają delikatniejszą budowę od konstrukcyjnych), ale nierzadko muszą wytrzymać ciężar zawieszanych przedmiotów. Murowane przegrody zagwarantują też komfort akustyczny.

 

Niestety cegły czy bloczki są ciężkie, dlatego dla stropu stanowią często zbyt duże obciążenie (np. gdy stawia się je w miejscach, pod którymi nie ma wewnętrznych ścian nośnych). Wzniesienie ich w innym miejscu, niż pierwotnie planowane, należy więc uzgodnić z konstruktorem (niekiedy może on sporządzić projekt wzmocnienia stropu). Minusem tej technologii jest także czasochłonność. Wymagają wykończenia tynkiem, a wysychanie zarówno tynku, jak i zaprawy murarskiej, trwa dość długo.

Redakcja BD
fot. Magnat

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny