Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2018
Termoizolacje - Bariery dla ciepła

Nawet najwydajniejszy system grzewczy w domu na niewiele się zda, jeśli najważniejsze przegrody – podłogi, ściany i dach – nie będą odpowiednio ocieplone. Na jaki materiał izolacyjny się zdecydować? Oferta rynkowa jest bardzo bogata – wcale nie ogranicza się do popularnego styropianu i wełny mineralnej.

Większość materiałów stosowanych do wzniesienia przegród w budynku charakteryzuje się dużą wytrzymałością, ale nie najwyższą ciepłochronnością. Zazwyczaj niezbędne jest więc zastosowanie warstwy izolacji, która będzie stanowiła barierę dla ciepła uciekającego z budynku.

 

Niestety, nie ma idealnego materiału ociepleniowego – każdy z dostępnych na rynku ma swoją specyfikę i sprawdza się najlepiej w nieco odmiennych warunkach. Oto charakterystyka najpopularniejszych termoizolacji.

MATERIAŁY SPIENIONE

Polistyren ekspandowany (popularny styropian – EPS) oraz polistyren ekstrudowany (XPS) mają dobre własności termoizolacyjne. Ich współczynnik przewodności cieplnej λ wynosi 0,032–0,045 W/(m·K). Oba powstają w wyniku spienienia granulek polistyrenu, przy czym procesowi wytwarzania polistyrenu ekstrudowanego towarzyszy wyciskanie stopionej masy i walcowanie jej na wymaganą grubość. Dlatego XPS cechuje przede wszystkim znacznie większa wytrzymałość mechaniczna. Materiały te są lekkie, a więc łatwe do transportu. Charakteryzują się niską nasiąkliwością i dużą odpornością na ściskanie. Są proste w obróbce i montażu, obojętne dla skóry i błon śluzowych. Ich wadą jest słaba izolacyjność akustyczna. Wykorzystywane są głównie do ocieplania podłóg i ścian.

Redakcja BD
fot. Realizacja inwestycji Atlas

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny