Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2018
Konstrukcja dachu, pokrycia i rynny - Zwieńczenie budynku

Dach to bardzo ważny element każdego domu. Stanowi jego zwieńczenie, chroniąc wnętrze przed czynnikami atmosferycznymi. Jednak jego rola na tym się nie kończy – dach pełni bowiem także ważną funkcję architektoniczną. Musi być więc nie tylko solidny, ale także pasować do bryły budynku.

Zaplanowanie i dobór materiałów do wykonania dachu wiąże się z podjęciem wielu istotnych decyzji. Począwszy od tego, jaki ma być jego kształt i konstrukcja, przez wybór materiałów na pokrycie, aż o dobór orynnowania. Ale to nie wszystko. Równie ważny jest nadzór nad prawidłowością wykonania prac dekarskich. Od tego bowiem w dużej mierze zależy późniejszy komfort mieszkania w domu.

JAKI KSZTAŁT?

Zacznijmy od kształtu dachu, którego określenie wcale nie jest domeną wyłącznie inwestora. Element ten, podobnie jak kąt nachylenia, a czasami nawet kolor pokrycia, musi być zgodny z wymaganiami stawianymi przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

 

W naszym kraju najpopularniejsze są dachy spadziste. Stanowią integralną część elewacji budynku, dlatego mają duży wpływ na jego wygląd. Najłatwiejsze do wykonania są dachy dwuspadowe – przy większej liczbie połaci wzrasta ryzyko popełnienia błędów podczas prac dekarskich, które mogą skutkować przeciekami. Przy mniej skomplikowanych kształtach jest też mniej problemów podczas eksploatacji – woda deszczowa nie napotyka na przeszkody w postaci załamań połaci, a śnieg nie zatrzymuje się w koszach, które mają dachy wielopołaciowe.

Redakcja BD
fot. Stema

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje