Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2018
Konstrukcja dachu, pokrycia i rynny - Zwieńczenie budynku

Dach to bardzo ważny element każdego domu. Stanowi jego zwieńczenie, chroniąc wnętrze przed czynnikami atmosferycznymi. Jednak jego rola na tym się nie kończy – dach pełni bowiem także ważną funkcję architektoniczną. Musi być więc nie tylko solidny, ale także pasować do bryły budynku.

Zaplanowanie i dobór materiałów do wykonania dachu wiąże się z podjęciem wielu istotnych decyzji. Począwszy od tego, jaki ma być jego kształt i konstrukcja, przez wybór materiałów na pokrycie, aż o dobór orynnowania. Ale to nie wszystko. Równie ważny jest nadzór nad prawidłowością wykonania prac dekarskich. Od tego bowiem w dużej mierze zależy późniejszy komfort mieszkania w domu.

JAKI KSZTAŁT?

Zacznijmy od kształtu dachu, którego określenie wcale nie jest domeną wyłącznie inwestora. Element ten, podobnie jak kąt nachylenia, a czasami nawet kolor pokrycia, musi być zgodny z wymaganiami stawianymi przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

 

W naszym kraju najpopularniejsze są dachy spadziste. Stanowią integralną część elewacji budynku, dlatego mają duży wpływ na jego wygląd. Najłatwiejsze do wykonania są dachy dwuspadowe – przy większej liczbie połaci wzrasta ryzyko popełnienia błędów podczas prac dekarskich, które mogą skutkować przeciekami. Przy mniej skomplikowanych kształtach jest też mniej problemów podczas eksploatacji – woda deszczowa nie napotyka na przeszkody w postaci załamań połaci, a śnieg nie zatrzymuje się w koszach, które mają dachy wielopołaciowe.

Redakcja BD
fot. Stema

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny