Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2018
Ściany - Kluczowe przegrody

Od tego, w jaki sposób i z jakich materiałów wykonane będą ściany, zależeć będzie nie tylko ich trwałość, ciepłochronność i komfort mieszkania w domu. Dobór technologii i budulców ma również duży wpływ na czas realizacji i koszty całej inwestycji. Nie bez znaczenia są też względy estetyczne – w końcu ściany, a dokładniej elewacja, to element, który od razu rzuca się w oczy.

Wybór technologii i materiałów ściennych to jedna z kluczowych decyzji stojących przed inwestorem. Sprawy nie ułatwia bardzo bogata oferta rynkowa – ilość dostępnych i sprawdzonych technologii budowlanych jest ogromna. Aby ułatwić sobie wybór, warto dokładnie zapoznać się z informacjami na temat różnych wariantów.

NAJWAŻNIEJSZE WŁAŚCIWOŚCI ŚCIAN

Zanim przystąpimy do wyboru konkretnych materiałów i technologii, sprawdźmy, jakie są najważniejsze właściwości ścian zewnętrznych.

WYTRZYMAŁOŚĆ

Ściany muszą przenosić różne obciążenia – stropu, dachu, ciężaru własnego, a także parcia wiatru. Ponieważ jednak domy jednorodzinne nie są zbyt wysokie, powstające obciążenia mogą znieść nawet stosunkowo mało odporne materiały, takie jak beton komórkowy i ceramika poryzowana. Materiały o większej wytrzymałości (np. żelbet) stosuje się w miejscach, gdzie obciążenia są rozłożone na małą powierzchnię. W ten sposób wykonuje się często wąskie filary międzyokienne.

 

Ponadto materiały używane do budowy ścian mają znacznie mniejszą wytrzymałość na rozciąganie niż na ściskanie, dlatego np. w nadprożach okiennych czy wieńcach, gdzie działają też siły rozciągające, stosuje się wzmocnienie w postaci zbrojenia.

Redakcja BD
fot. Wienerberger

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny