Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2018
Dylematy inwestora - Zanim ruszy budowa

Budowa domu to poważne wyzwanie. Na jego realizację potrzeba sporych pieniędzy i czasu – zazwyczaj przynajmniej 2–3 lat. Warto się do niej solidnie przygotować: przemyśleć swoje potrzeby, ocenić możliwości, rozstrzygnąć w jakim budynku chcielibyśmy mieszkać i gdzie on stanie.

Początkiem drogi do własnego domu wcale nie jest rozpoczęcie robót budowlanych. Jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty inwestora czekają wydatki, stres i konieczność podjęcia wielu ważnych decyzji. Najistotniejsze z nich to wybór działki i projektu domu.

 

Z poszukiwaniem działki bywa różnie – jedni poświęcają na to kilka lat i oglądają mnóstwo ofert, inni zupełnie przypadkowo znajdują parcelę swoich marzeń. I to właśnie jej widok popycha ich ku podjęciu decyzji o budowie. Kolejni dostają działkę w prezencie albo ją dziedziczą. Ci mają szczęście, bo w ich portfelach zostaje mnóstwo pieniędzy, ale nie mogą wybrać lokalizacji nieruchomości.

 

Inwestorzy, którzy muszą ziemię znaleźć, wertują ogłoszenia, bądź ruszają w teren. Mogą także zlecić to zadanie agencji nieruchomości. W czasie poszukiwań warto przeglądać katalogi z gotowymi projektami czy pisma takie jak Budujemy Dom. Lektura ułatwi precyzyjne określenie własnych potrzeb i wybór domu, który będzie dla nas odpowiedni. Warto przy tym pamiętać, że właściwa kolejność jest taka: najpierw kupujemy ziemię, a potem projekt domu, który spełnia nasze oczekiwania i pasuje do tej konkretnej parceli.

Redakcja BD
fot. J. Werner

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje