Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2017
Odkurzacz centralny

Choć system centralnego odkurzania nie jest zbyt skomplikowany, łatwo go wykonać i nie musi być bardzo drogi – niektórym inwestorom wydaje się zbędnym luksusem. Jeśli rozważamy jego ułożenie, pamiętajmy, że podwyższy on wartość rynkową domu i zapewni znacznie większy komfort sprzątania, niż urządzenie przenośne.

Pomimo że klasyczne odkurzacze są niedrogie i mogą być wyposażone w filtr HEPA (zatrzymujący 99% zanieczyszczeń – kurz, pyłki, alergeny, bakterie), w nowoczesnym domu nie powinno zabraknąć urządzenia centralnego. Jego użytkowanie jest bardzo wygodne, producenci zapewniają szeroki wybór jednostek centralnych, funkcjonalnych akcesoriów, a montaż można przeprowadzić w dwóch odległych od siebie etapach – rozkładając koszty w czasie.

KOMFORT

Odkurzacz centralny (tzw. jednostka centralna) stanowi odpowiednik korpusu tradycyjnego urządzenia przenośnego. Montuje się go w garażu, kotłowni lub innym pomieszczeniu gospodarczym i łączy z wnętrzami mieszkalnymi za pomocą rurociągu, ukrytego w ścianach i podłogach. Sprzątając, posługujemy się tylko lekkim wężem, podłączonym do gniazda ssącego, osadzonego w ścianie (przypomina gniazdo elektryczne). Nie musimy ciągnąć za sobą odkurzacza czy dźwigać go między piętrami. System zwykle włącza się automatycznie, po włożeniu węża do jednego z gniazd. Do teleskopowej rury (znajdującej się na drugim końcu węża) podłącza się różnego typu końcówki – tak jak w typowym odkurzaczu. Wybór szczotek i ssawek jest jednak dużo większy.

 

Sprzątanie odbywa się w ciszy, bo choć jednostka emituje spory hałas (60–80 dB), nie dociera on do większości pomieszczeń w domu. Tradycyjne urządzenia przenośne zawsze są dość głośne (50–90 dB) i bywają uciążliwe dla domowników. Odkurzacze centralne – z racji swojego umiejscowienia – nie muszą być ponadto małe. Producenci wyposażają je w mocny silnik i duży wentylator ssący. Pracująca jednostka wytwarza duże podciśnienie. Nieczystości ze sprzątanych powierzchni mogą być zasysane z wielką siłą (powietrze przepływa przez rury z prędkością min. 100 km/h), co przyspiesza i ułatwia nam pracę. W rozwiązaniach przenośnych priorytetem jest niewielki rozmiar i w miarę cicha praca, co przekłada się na mniejszą efektywność.

Małgorzata Kolmus
fot. Beam

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny