Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2017
Rynny i instalacje przeciwoblodzeniowe

Skuteczne odprowadzenie wody z połaci za pomocą rynien i rur spustowych to dopełnienie dobrze wykonanego pokrycia dachu. W uzasadnionych przypadkach i na skomplikowanych dachach system odprowadzania wody powinien być wspomagany instalacją przeciwoblodzeniową. Brak skutecznego systemu rynnowego oraz zaleganie lodu i śniegu na dachu może bowiem powodować uszkodzenia budynku.

NIEWŁAŚCIWE DOBRANIE PRZEKROJU RYNIEN I RUR SPUSTOWYCH

Efektywne odprowadzenie wody z połaci dachu powinien gwarantować system rynien i rur spustowych. Aby tak było, elementy te muszą zostać poprawnie zaprojektowane. Przekroje rynien i rur dobiera się w zależności od wielkości dachu oraz nachylenia poszczególnych połaci. Błędem jest zaplanowanie elementów o zbyt małych przekrojach, które podczas intensywnej ulewy nie nadążą z odbiorem wody spływającej z dachu.

NIEDOSTATECZNA LICZBA LEJÓW I RUR SPUSTOWYCH

Projekt orynnowania obejmuje również obliczenie wymaganej liczby spływów – lejów i rur spustowych, które mają wpływ na funkcjonowanie całego systemu odwodnienia dachu. Nawet jeśli przekroje rynien są właściwie dobrane, a rur spustowych jest za mało, to może to oznaczać spiętrzanie się wody podczas intensywnych opadów deszczu i przelewanie się jej z rynien.

NIEUWZGLĘDNIENIE RUCHÓW TERMICZNYCH RYNIEN

Każdy system rynnowy (nieważne z jakiego materiału został wykonany) poddawany jest ciągłym obciążeniom atmosferycznym, działaniu wysokiej i niskiej temperatury, naporowi śniegu i lodu podczas zimy. Aby był bezawaryjny przez długie lata, jego montaż musi uwzględniać ruchy termiczne elementów rynnowych, zarówno z PVC, jak i stali, które pod wpływem zmian temperatury rozciągają się i kurczą. Rynny powinny być jedynym elementem systemu, który jest ruchomy – montowany na zatrzask bez skręcania, klejenia czy lutowania. Dlatego nawet w systemach, gdzie przewidziano taki sposób łączenia elementów, pozostawia się elementy umożliwiające kompensację ruchów termicznych. Ułatwia to instalację i daje gwarancję prawidłowego osadzenia rynien.

Tomasz Rybarczyk
fot. Galeco

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny