Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2017
Ściany zewnętrzne

Dobór technologii stawiania ścian zewnętrznych i materiałów na nie jest bardzo szeroki. W większości inwestorzy decydują się jednak na ściany murowane z ceramiki (najczęściej poryzowanej) lub betonu komórkowego. Ale do wyboru są jeszcze silikaty i keramzytobeton oraz konstrukcje szkieletowe, z bali i z kształtek styropianowych. Wszystkie technologie spełniają obowiązujące wymagania dotyczące ciepłochronności ścian, różnią się tempem budowy, sposobem wykończenia elewacji i kosztami.

Obecnie większość budowanych domów jest wznoszona w technologii murowanej, znanej, lecz dość czasochłonnej. Jeżeli zależy nam na bardzo szybkim tempie prac, możemy zastosować szkielet drewniany lub drewniane bale lub inną technologię prefabrykowaną. Do domu postawionego w ten sposób można się przeprowadzić już po 3–4 miesiącach od rozpoczęcia budowy, co w przypadku murowania ścian oznacza na ogół przynajmniej rok, a zwykle dłużej. Można wprawdzie nieco ten proces przyspieszyć, ale zalecane przerwy – pozwalające na osuszenia konstrukcji ścian z wilgoci technologicznej oraz wyschnięcie spoin, tynków i posadzek – zwykle wymuszają minimum roczny cykl budowy. Nie należy skracać tego czasu, bo mokre mury mogą być przyczyną pojawienia się wilgoci także we wnętrzach.

 

Ponadto świeżo wybudowane mury osiadają i gdy zostaną zbyt szybko pokryte tynkiem, może on popękać. Szybkie tempo alternatywnych technologii wynika natomiast z faktu, że większość prac z placu budowy zostaje przeniesiona do fabryki, gdzie powstają nawet całe gotowe ściany. Stawianie takiego domu oznacza, poza niezbędnymi fundamentami, montaż dużych elementów, najczęściej przy użyciu dźwigu. Ewentualnie, tak jak w domach szkieletowych, prawie nie ma prac mokrych – betonowania, tynkowania, itp.

 

W przypadku technologii murowanych, na ogół do wznoszenia ścian zatrudnia się murarzy, do postawienia dachu cieśli i dekarzy, czyli kilka ekip wyspecjalizowanych w danym rodzaju robót. W przypadki budowy domu z prefabrykatów – zwykle angażuje się generalnego wykonawcę, który zna technologię i prowadzi budowę od początku do końca.

 

Przeważnie decydując się na budowę własnego domu, inwestor wie, z jakiego materiału chce stawiać ściany. To pierwszy wybór, jakiego trzeba dokonać. Najlepiej skonsultować możliwe rozwiązania z architektem, który będzie dom projektował. Projekty katalogowe często oferowane są też w co najmniej dwóch wariantach. Każdy projekt domu precyzyjnie określa rodzaj budulca i jego wymiary (grubość pustaków), które w zależności od technologii budowy z ociepleniem lub bez, przekładają się na końcową grubość przegród. Wszelkie wyliczenia – dotyczące termoizolacyjności, nośności i wytrzymałości ścian – robione są bowiem dla konkretnego wyrobu o odpowiednich parametrach.

Joanna Dąbrowska
fot. Solbet

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny