Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2017
Remont tarasu

Macie taras? W takim razie ten remont przytrafi się Wam na pewno. Najpopularniejszym rodzajem tarasu jest bowiem w naszym kraju betonowa płyta obłożona płytkami, przeważnie z ceramiki lub klinkieru. Przy polskim klimacie takie rozwiązanie przetrwa w dobrym stanie kilkanaście lat, jeśli zaś wykonawcy byli niedbali – góra kilka.

Betonowa płyta tarasu może być posadowiona na gruncie, a jeśli taras znajduje się na piętrze, jest także stropem pomieszczeń na niższej kondygnacji. Zatem jednocześnie podłogą i dachem.

 

Uszkodzenia tarasu na gruncie mogą wynikać np. z nieprawidłowego zagęszczenia podkładu (powinien być z piasku lub pospółki) pod płytą. Robotnicy wykop pod taras traktują często jak śmietnik – wyrzucają tam nie tylko resztki pustaków, ale również folie i inne śmieci. Takie podłoże może osiadać – wtedy razem z nim osiądzie płyta, a jej okładzina popęka lub się odspoi.

 

Z kolei taras nad pomieszczeniem to dla wykonawców jedno z większych wyzwań. Nie jest on bowiem wyłącznie miejscem wypoczynku, ma również chronić wnętrze domu przed przeciekami i utratą ciepła.

 

Wszystkie tarasy są narażone na uszkodzenia mechaniczne – ludzie po nich chodzą, stawiają na nich meble i ciężkie donice, upuszczają różne przedmioty. Jeszcze bardziej wymagającym egzaminatorem są warunki atmosferyczne. Latem to słońce, powodujące nagrzewanie się okładziny do kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Zimą – mrozy i wielokrotne przechodzenie przez granicę 0°. Zawsze woda, która próbuje dostać się między i pod płytki.

 

Najniebezpieczniejsze są dla tarasu zmiany temperatury, w wyniku których jego poszczególne warstwy w odmienny sposób kurczą się i rozszerzają, a zamarzająca w konstrukcji woda powoduje ich niszczenie. Nawet najlepiej wykonany taras po kilku latach potrzebuje przynajmniej drobnego remontu. Jego zakres zależy od rodzaju szkód – jeśli wykruszy się fuga, płytki odspoją, a nie będzie przecieków – wystarczy uzupełnienie zaprawy w spoinach, wymiana okładziny, ewentualnie ułożenie nowej izolacji podpłytkowej. W przypadku poważnych nieszczelności, szczególnie przy tarasie nad pomieszczeniem, niezbędne jest usunięcie wszystkich warstw i zrobienie ich od nowa.

Janusz Werner
fot. J. Werner

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny