Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2017
Rozwiązania systemowe na budowie

Co właściwie oznacza wybór jakiegoś rozwiązania systemowego? Przede wszystkim, to że kupujemy nie jeden produkt, ale całą ich grupę. Każdy dopasowany do pozostałych i opracowany tak, żeby osiągnąć jak najlepszy efekt i ułatwić pracę. Do tego możemy jeszcze liczyć na długą gwarancję, a produkty systemowe w ostatecznym rachunku nie są wcale droższe od tradycyjnych.

Zakres tego co obejmuje pojęcie "system", może być bardzo różny. Da się tu wyodrębnić 3 zasadnicze grupy. Pierwszą są specyficzne, alternatywne wobec tradycyjnego murowania, technologie wznoszenia całych domów, np. z prefabrykatów z keramzytobetonu, czy szkieletowych. Ich opisanie to materiał na osobny, obszerny artykuł.

 

Druga grupa to rozwiązania pozwalające wykonać jakąś część budynku, np. strop, ściany nośne, ocieplenie murów. Oczywiście w sposób kompleksowy, poczynając od takich elementów jak belki i pustaki stropowe aż po zaślepki pozwalające je zadeklować oraz kształtki wieńcowe i nadprożowe. Wszystko dopasowane wymiarami, sposobem łączenia itd.

 

Systemy tworzą też rozmaite rozwiązania instalacyjne. Mogą to być np. rury, złączki i akcesoria do nich. Kotły gazowe z zestawami powietrzno-spalinowymi to już wyższy poziom zaawansowania. Ale można pójść znacznie dalej, kupując kocioł, zasobnik c.w.u., kolektory słoneczne i automatykę, która bez problemu je obsłuży.

 

Możemy też u jednego producenta kupić okna, drzwi zewnętrzne i bramę garażową, a jeszcze do tego rolety zewnętrzne. Wszystko dopasowane pod względem stylistyki, ale także wymiarów montażowych i sposobu sterowania. W tym przypadku chodzi zarówno o kwestie techniczne (np. dopasowanie wymiarów rolet i okien), jak i o wygląd domu.

Jarosław Antkiewicz
fot. Wienerberger

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny