Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2017
5 sposobów na... nawierzchnię w ogrodzie

Trwałą nawierzchnię ogrodową można zbudować na wiele sposobów. Jednak materiały do wykańczania jej powierzchni różnią się wytrzymałością, estetyką, ceną i zapewniają odmienny komfort użytkowania. Niektóre z nich mają wszechstronne zastosowanie. Inne nadają się jedynie na ścieżki bądź tylko na podjazdy.

Obecnie standardem są ogrody wybrukowane kostką betonową. Fakt ten nie dziwi, bo ma ona sporo zalet. Znajdziemy jednak wiele innych materiałów, które doskonale ją zastąpią. W artykule opisujemy pięć sposobów na ogrodową nawierzchnię.

 

W każdym przypadku, przeprowadzenie prac warto powierzyć wyspecjalizowanej ekipie. Ogrodowe trakty nierzadko muszą bowiem znosić duże obciążenie. Zadbajmy, by wszystkie prace zostały przeprowadzone starannie i fachowo. Błędy wykonawcze najczęściej dotyczą podbudowy – utworzenie jej z niewłaściwych materiałów, czy niedostateczne zagęszczenie, skutkuje powstawaniem kolein. Zaś naprawa warstw konstrukcyjnych jest na ogół pracochłonna i kosztowna.

 

Najprościej zamówić kompleksową usługę w cenie 100–150 zł/m2 (bez kosztu materiałów), obejmującą projekt traktów, dowóz materiałów, przygotowanie wykopu, ułożenie podbudowy, a nawet sprzątanie po zakończeniu robót. Otrzymamy gwarancję na prawidłowe przeprowadzenie prac. Jeśli powierzchnia do utwardzenia jest mniejsza niż 100 m2, cena najpewniej będzie wyższa. Im większa nawierzchnia, tym niższa stawka – dlatego najbardziej opłaca się od razu zbudować zarówno podjazd, jak i ogrodowe ścieżki czy placyki.

Małgorzata Kolmus
fot. Bruk-Bet

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny