Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2017
Kupujemy styropian

Styropian to najpopularniejszy w Polsce materiał termoizolacyjny i w ogóle jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych. Dlatego niemal każdy z budujących dom w którymś momencie musi zdecydować jaki styropian kupić.

Popularność styropianu bierze się przede wszystkim z mnogości jego zastosowań – służy do ocieplania ścian. Jakby tego było mało, są jeszcze systemy umożliwiające budowę całych domów ze specjalnych kształtek styropianowych.

NA KAŻDĄ OKAZJĘ

Rozmaitość zastosowań oznacza równocześnie istnienie wielu odmian styropianu, często bardzo różniących się cechami użytkowymi – wytrzymałością, termoizolacyjnością itd. Płyty dobre do ocieplenia elewacji nie nadają się do fundamentów albo pod wylewkę podłogową. I nie zmieni tego fakt, że są wysokiej jakości, od uznanego producenta. Po prostu każdy materiał jest dobry tylko w określonym miejscu i funkcji. Dlatego, zanim wybierzemy się do składu budowlanego, powinniśmy w pierwszym rzędzie zapoznać się z klasyfikacją styropianu zależnie od przewidywanego zastosowania. Nie jest ona trudna, a producenci zwykle podają przeznaczenie wyrobu na etykiecie lub w inny czytelny sposób naniesiony na opakowaniu. Najczęściej to:

  • fasada – ocieplanie ścian;
  • dach/podłoga – dachy płaskie, podłogi na gruncie;
  • dach/podłoga/parking – szczególnie obciążone podłogi na gruncie, np. w garażach, w których przewiduje się ruch samochodów ciężarowych;
  • fundament – o obniżonej nasiąkliwości wody (zgodnie ze starymi normami oznaczany EPS P);
  • podłoga pływająca – to tzw. styropian akustyczny do podłóg pływających. Układa się go pomiędzy konstrukcją stropu i wylewką podłogową, jako warstwę tłumiącą drgania (przenoszenie dźwięków). Charakterystyczną cechą jest podawanie dwóch grubości – przed i po obciążeniu jastrychem. Taki styropian miewa też symbol EPS T.

Jarosław Antkiewicz
fot. Austrotherm

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny