Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2017
Alarmy i instalacje inteligentne

Własny dom dla każdego jest miejscem szczególnym. Tu spędzamy większość wolnego czasu, odpoczywamy, spotykamy się z rodziną. Wprowadzając się do nowego budynku, czynimy odpowiednie starania, aby był on bezpieczny, komfortowy i ekonomiczny w utrzymaniu. Aby taki był, niezbędne jest wyposażenie go w system alarmowy i najlepiej też w instalację inteligentną, umożliwiającą wygodne zarządzanie wieloma domowymi urządzeniami.

Instalacja alarmowa to obecnie już standardowe wyposażenie każdego nowego domu. Na najprostszy system z montażem wydamy 2000–3000 zł, z czego większą część możemy podzielić na raty i wyposażyć system w czujki i urządzenia dopiero po przeprowadzce, na etapie układania instalacji elektrycznej prowadząc tylko niezbędne przewody.

 

Instalacja inteligentna jest znacznie droższa. Niezbyt rozbudowany system kosztuje ok. 20 000 zł. W obu instalacjach cena zależy od skomplikowania systemu, liczby urządzeń, funkcji, jakie one będą pełnić i możliwości sterowania. Górnych granic kosztów w zasadzie nie ma, szczególnie w przypadku automatyki budynków. Przyjmuje się jednak, że średnio stanowią one 2–3% ogólnych kosztów zakupu działki i jej zagospodarowania oraz zbudowania, wykończenia i wyposażenia domu.

ALARM Z PRZEWODAMI CZY BEZ?

Wybierając rodzaj instalacji alarmowej, musimy zdecydować o sposobie komunikacji pomiędzy czujnikami a centralą sterującą. System bezprzewodowy (sygnał przepływa drogą radiową) nie wymaga układania kabli w ścianach, dlatego można go założyć nawet w już użytkowanym domu. Taką instalację nie tylko łatwiej się montuje, ale też w dowolnym momencie można ją zmodyfikować, na przykład zmienić ustawienie czujników. System przewodowy (sygnały przekazywane są przewodami elektrycznymi) najlepiej montować na etapie stanu surowego. W gotowym domu założenie takiego systemu będzie trudniejsze, bo przewody układa się pod tynkiem. Przewody mogą być prowadzone na dwa sposoby – od czujki do czujki albo promieniowo, kiedy każda czujka łączy się z centralą osobnym przewodem. Pierwsze rozwiązanie jest mniej pracochłonne, a więc tańsze, jednak bardziej zawodne, gdyż pojedyncze uszkodzenie odłącza kilka detektorów. W układzie promieniowym znacznie łatwiej zlokalizować uszkodzenie.

Wojciech Grabowski
fot. Fibaro

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny