Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2017
Kupujemy wełnę mineralną

Wełna mineralna występuje w bardzo wielu odmianach. Różnice pomiędzy nimi są przy tym znacznie większe, niż w przypadku styropianu. Dlatego przy wyborze musimy przede wszystkim wiedzieć, jakie cechy są niezbędne przy danym zastosowaniu.

Najpopularniejsze w naszym kraju zastosowanie wełny mineralnej to izolacja dachów skośnych. Tu wszelka konkurencja zostaje daleko w tyle i spora część inwestorów najpewniej nawet nie wie, że można do tego celu użyć np. specjalnych odmian styropianu lub pianek w postaci płyt lub natryskiwanych bezpośrednio. Jednak wełna może służyć również do izolacji praktycznie wszystkich części budynku.

M N OGOŚĆ ZASTOSOWAŃ, MNOGOŚĆ ODMIAN

Wełna mineralna występuje w wielu wersjach, nieraz o skrajnie odmiennych właściwościach – od bardzo lekkich i miękkich niczym wata mat, po twarde i kilka razy cięższe płyty. Stąd też zróżnicowanie przeznaczenia – wyrób bardzo dobry do izolacji więźby dachowej kompletnie nie nadaje się do ocieplania ścian dwuwarstwowych. Mianem wełny mineralnej określa się przy tym dwie grupy produktów – wełnę szklaną, o dużej elastyczności i dość małej gęstości, oraz wełnę skalną (bazaltową) o większej gęstości i mniejszej elastyczności.

 

Ich izolacyjność cieplna jest podobna, a pozostałe właściwości na tyle zbliżone, że w większości zastosowań oba rodzaje można wykorzystywać zamiennie. Wszak jest jeden istotny wyjątek – wyłącznie wełna skalna występuje w postaci płyt nadających się do ocieplenia ścian dwuwarstwowych, z pokryciem z tynku cienkowarstwowego. Jakie dodatkowe cechy musi jeszcze mieć omówimy nieco dalej.

Jarosław Antkiewicz
fot. Knauf Insulation

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny