Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2017
Podłogi i tynki

Podłogi na gruncie izolują od zimna i wilgoci z podłoża, te na piętrze – od hałasów z parteru. Tynki wewnętrzne zakrywają instalację elektryczną i są niezbędnym wykończeniem wnętrz. Ponadto wszystkie te elementy dekorują dom. Wybór materiałów jest tak szeroki, że trudno zdecydować się na konkretne rozwiązania. Zawarte poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania pomogą rozwiać wątpliwości.

Prace związane z układaniem podłóg i tynkowaniem oznaczają półmetek budowy. Mury stoją, przykryte są dachem, okna i drzwi zewnętrzne są wstawione. Wnętrza tynkuje się po wylaniu podłóg, a po ich wyschnięciu układa się posadzki. Na ogół potem przychodzi pora na urządzanie kuchni, łazienek i aranżację pozostałych wnętrz.

JAK UŁOŻYĆ PODŁOGĘ NA GRUNCIE?

W zależności od lokalizacji podłogi (na gruncie lub na stropie) oraz rodzaju konstrukcji stropu (betonowa czy drewniana) poszczególne warstwy podłogowe dobierane są w odmienny sposób. Na parterze podłoga styka się bezpośrednio z gruntem, konieczne jest więc zabezpieczenie jej przed wnikaniem wilgoci i ograniczenie strat ciepła. Niezbędne więc jest ułożenie folii izolacyjnej lub papy podkładowej i połączenie ich z izolacją poziomą ścian fundamentowych na całym obwodzie, na wewnętrznych ścianach konstrukcyjnych i działowych.

 

Podłogi na gruncie układa się na betonowym podkładzie stabilizującym (tzw. chudziaku grubości 8–10 cm) ułożonym na warstwie podsypki wyrównującej grubości 10–15 cm. Warstwy te powinny być wykonane na etapie wznoszenia ścian. Poziom powierzchni betonu powinien znajdować się 20–25 cm poniżej ostatecznego poziomu wykończonej posadzki parteru, a w przypadku stosowania szczególnie grubych izolacji podpodłogowych – odpowiednio głębiej. To na warstwie chudziaku układamy izolacje przeciwwilgociową.

Joanna Dąbrowska
fot. Złoty Sęk

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny