Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2017
Okna panoramiczne i tarasowe

Duże panoramiczne przeszklenia to znak rozpoznawczy nowoczesnych budynków, synonim luksusu. Coraz częściej przewidziane są w projektach domów. Niekiedy zajmują nawet całą powierzchnię ścian, zapewniając piękny widok na ogród bądź okolicę. Doskonale doświetlają wnętrza – co w naszym klimacie ma duże znaczenie. Nie zawsze muszą się otwierać, choć najpopularniejsze rozwiązanie to przesuwne wyjście na taras.

Pomimo że duże przeszklenia mają wiele zalet, u niektórych osób budzą wątpliwości, związane z wygodą użytkowania, stratami ciepła czy kosztami takiej inwestycji. W poniższym tekście odnosimy się do tych kwestii oraz przedstawiamy rozmaite warianty. Producenci oferują wiele nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym okna panoramiczne uzyskują dobre parametry i idealnie spełniają swoje zadanie. Choć są droższe od standardowych, to podwyższają wartość rynkową domu. Ich ceny kształtują się różnie, co związane jest m.in. ze sporą konkurencją wśród producentów i dystrybutorów. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę przede wszystkim na sposób otwierania skrzydeł, rodzaj szyb, progów, materiału, z którego wykonane są profile (ramy) oraz na izolacyjność cieplną i akustyczną takiej konstrukcji.

CZY SĄ WYGODNE W UŻYTKOWANIU?

Sposób obsługi drzwi tarasowych rzutuje na komfort wypoczynku na świeżym powietrzu. Duże przeszklenia są ciężkie (zwłaszcza te z pakietem trzyszybowym), dlatego ich przesuwanie czy uchylanie warto wspomóc napędem elektrycznym, montowanym pod posadzką, a uruchamianym za pomocą pilota bądź łącznika na ścianie.

 

Nowoczesne okucia zapewniają rozmaite sposoby otwierania drzwi tarasowych. Najlepiej sprawdzą się jednak systemy przesuwne (droższe od tradycyjnych rozwieranych), wyposażane w specjalne rozwiązania ułatwiające otwieranie/zamykanie. Skrzydło takich drzwi zachodzi na sąsiedni segment, nie zabierając miejsca w pomieszczeniu. Wygląda to efektownie i nowocześnie. Wśród wersji przesuwnych największą popularnością cieszą się przesuwno- uchylne. Przesuwno-podnoszone montowane są rzadziej, z uwagi na wyższe koszty. Podczas otwierania należy je najpierw unieść, a następnie przesunąć, odpowiednio przekręcając klamkę.

 

Tradycyjne przeszklenia rozwieralno-uchylne są stosunkowo niedrogie i przez to często wybierane. Bardzo ważne jest jednak wyposażenie ich w hamulec, umożliwiający zablokowanie rozwartych drzwi w danej pozycji. Zapobiega to ich zatrzaśnięciu lub zbiciu szyby w razie przeciągu. Skrzydła stałe – zwane fiksami lub witrynami należą do najtańszych – nie mają bowiem okuć i wyposażone są w węższe profile.

Małgorzata Kolmus
fot. Fakro

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny