Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2017
Pokrycia dachowe i akcesoria

Przed zimą większość inwestorów chce zadaszyć swój wymarzony dom. Sam wybór pokrycia dachowego to jedno z przyjemniejszych zadań – w rodzajach, kształtach i kolorach materiałów pokryciowych można przebierać. Trzeba jedynie pamiętać, że nie każde pokrycie nadaje się na każdy dach.

Rozmaite materiały pokryciowe łatwo porównać, obejrzeć na dachu, wziąć do ręki w składzie budowlanym. Jeżeli pokrycie wybieramy przed wzniesieniem domu – mogłoby się wydawać, że nic nas nie ogranicza. Nic bardziej mylnego. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może określać nie tylko kształt i spadek dachu (np. dwuspadowy, o kącie nachylenia 40–45°), ale nawet jego kolor. Dlatego przed podjęciem decyzji sprawdźmy zapisy planu.

 

Dach na dom, który już stoi, powinniśmy wybrać zgodnie z projektem budowlanym. Jeśli przyjdzie nam do głowy zmieniać pokrycie po wzniesieniu budynku i konstrukcji dachu (czyli więźby), napotkamy ograniczenia wynikające z właściwości materiałów pokryciowych. Ewentualną zmianę trzeba też koniecznie uzgodnić z uprawnionym konstruktorem.

OGRANICZENIA

Wybór wymarzonego pokrycia mogą utrudnić lub uniemożliwić dwie cechy materiałów pokryciowych – waga i szczelność. Generalnie, ze względu na wagę, pokrycia dzieli się na lekkie i ciężkie. Do lekkich zaliczamy te, których ciężar nie przekracza kilkunastu kg/m2. Czyli blachy płaskie, blachodachówki, gonty bitumiczne, faliste płyty bitumiczne. Pokrycia ciężkie ważą kilkadziesiąt kg/m2 i zalicza się do nich dachówki ceramiczne oraz cementowe, a także stosowane sporadycznie strzechę i łupek.

Janusz Werner
fot. Wienerberger

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny