Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2017
Parterowy z pompą ciepła

W pierwszym domu Ani i Jarka udało się wszystko. Chwalą idealny metraż, parterowy układ pomieszczeń, system grzewczy z pompą ciepła i podłogówką, wentylację mechaniczną z rekuperatorem krzyżowym. Pan Domu, którego konikiem jest motoryzacja, ma również oddzielny przestronny garaż z miejscem na narzędzia i kanałem roboczym.

Na postawienie parterowego domu właściciele wybrali otwarty teren, położony 38 km od miasta, w którym pracują. Wytypowali tę okolicę ze względu na tanią, lecz dobrze uzbrojoną ziemię (zapłacili za nią w 2014 r. tylko 60 zł/m2), luźną zabudowę oraz fakt, że na ich głównej trasie dojazdowej, tzw. gierkówce, wkrótce rozpocznie się przebudowa i ruchliwa arteria przemieni się w nowocześniejszą i szybszą. Jarek obliczył, że jeśli przetrwają rok utrudnień remontowych, poruszanie się na linii dom – praca zajmie najwyżej 20 minut w jedną stronę.

NA KŁOPOTY… POMPA CIEPŁA

Drugim argumentem za zakupem tej działki były media.

 

Z mediami nie wszystko poszło jak trzeba – opowiada Jarek. – Choć w okolicy mogliśmy kupić tańsze działki, specjalnie wybraliśmy droższą ziemię z dostępem do elektryczności, wodociągu i gazociągu. Oczywiście, chodziło głównie o wykorzystanie gazu z sieci do ogrzewania domu i wody. Podczas budowy, kiedy już stanął systemowy komin, niespodziewanie natrafiliśmy na sąsiedzkie trudności z podpisaniem aktu notarialnego na służebność przesyłu dla Polskiej Spółki Gazownictwa. Z ośmiu potencjalnych użytkowników na podpisanie aktu zgodziło się czterech! Tym samym wykonanie przyłącza gazowego do naszego domu stało się niemożliwe.

 

Nie zamierzaliśmy dochodzić celu drogą prawną, bo to pochłonęłoby dużo czasu i nerwów. W tamtym momencie potrzebne były szybkie rozstrzygnięcia, nasza budowa, rozpoczęta w marcu, już pod koniec lata dobiegała końca i planowaliśmy rychłą przeprowadzkę. Rozwiązanie znalazłem już po tygodniu. Po konsultacjach z fachowcami od systemów grzewczych, zamontowałem nowoczesną pompę ciepła powietrze/woda i w elektrowni postarałem się o rozliczanie zużycia prądu w dwóch taryfach. Specjaliści zapewnili, że zakupiony model pompy, od przodującego w tej dziedzinie producenta, dobrze sprawdzi się także przy silnych mrozach. I rzeczywiście, tak jest.

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny