Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2017
Kominy

Kominy są niezbędne w prawie każdym domu. Powinny być tak dobrane i eksploatowane, by nie zaburzały pracy kotła, nie osadzał się i nie wytrącał się w nich nadmiar sadzy oraz nie przysparzały trudności z rozpaleniem ognia w kominku. Wadliwie postawiony komin może również zaburzać działanie automatyki kotła, a nawet doprowadzić do pożaru.

Już na etapie projektowania domu należy podjąć decyzje dotyczące konieczności budowy komina, jego rodzaju i usytuowania. Sprawę trzeba przemyśleć, biorąc pod uwagę to, jakim paliwem będzie ogrzewany budynek oraz czy będzie w nim kominek. Wszystkie substancje powstające w kotle i w kominku muszą zostać bowiem odprowadzone na zewnątrz, za pomocą odpowiednio przystosowanych przewodów. Aby dobrze je dopasować, powinniśmy wiedzieć, jaki typ kotła będzie z nimi współpracował i jaki rodzaj paliwa będzie spalał.

 

Jeżeli na etapie projektu nie jesteśmy pewni, czym dom będziemy ogrzewać – najbezpieczniejszym, rozwiązaniem będzie zaprojektowanie miejsca na komin uniwersalny, wyposażony w dwa przewody, pozwalający na ustawienie w kotłowni zarówno kotła spalającego gaz czy olej, jak i paliwa stałe. Niestety to dość kosztowne rozwiązanie. Tańszą alternatywą jest budowa komina odpowiedniego dla paliw stałych i ewentualne dodanie do niego wkładu dla kotła gazowego.

 

Kanały kominowe, którymi odprowadza się spaliny tzw. mokre, czyli zawierające dużo pary wodnej (wytwarzanej w procesie spalania gazu i oleju opałowego), muszą być wykonane z materiału odpornego na korozyjne oddziaływanie skroplin, a więc ze stali kwasoodpornej, ceramiki szamotowej lub kamionki.

Joanna Dąbrowska
fot. Plewa

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny