Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2017
Osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie wewnętrzne

W każdym domu użytkuje się liczne urządzenia elektryczne, rozmaite oświetlenie, alarm, komputery itp. Potrzebna jest do nich nowoczesna instalacja elektryczna oraz odpowiedni osprzęt. Instalacje biegną pod tynkiem, natomiast osprzęt i oświetlenie są widoczne i powinny harmonizować z wystrojem wnętrza.

Nawet jeśli elektrycy doskonale skonfigurują oraz rozprowadzą domową instalację elektryczną i teletechniczną, nie skorzystamy z niej bez osprzętu elektroinstalacyjnego i oświetleniowego. W ostatnich latach w tej dziedzinie nastąpił ogromny postęp, ponieważ obecnie kładzie się nacisk na funkcjonalność i designerski wygląd tego rodzaju wyposażenia.

OSPRZĘT ELEKTROINSTALACYJNY - CO TO TAKIEGO?

Najogólniej ujmując, składają się na niego widoczne na pierwszy rzut oka gniazda i łączniki, którymi sterujemy oświetleniem i używamy do uruchomienia różnego rodzaju urządzeń domowych i instalacji, a także mniej widoczne – bo zainstalowane w rozdzielnicy, albo w puszkach instalacyjnych – aparaty zabezpieczające (tj. wyłączniki nadmiarowoprądowe, różnicowoprądowe) oraz elementy sterujące (np. czujniki ruchu, wyłączniki zmierzchowe, zegary).

 

Liczbę i lokalizację gniazd, łączników i pozostałych elementów osprzętu konkretyzuje się w projekcie instalacji elektrycznej. Najlepiej jest sporządzić dokładny plan każdego pomieszczenia, uwzględniając położenie mebli i urządzeń. Elementy osprzętu można montować pojedynczo, bądź w kilkuelementowych modułach i na etapie układania instalacji dobrać do nich odpowiedni rodzaj puszek (w sprzedaży są puszki pojedyncze, pojedyncze łączone na zatrzaski i kilkusekcyjne). Grupowanie osprzętu jest praktyczne i estetyczne – przydaje się m.in. przy urządzeniach RTV i kina domowego. Moduły zajmują mniej miejsca, biegną w pionie lub poziomie, a obok gniazd i łączników ewentualnie mamy dostęp do programatorów i sterowników.

Lilianna Jampolska
fot. Ospel

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny