Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2017
Osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie wewnętrzne

W każdym domu użytkuje się liczne urządzenia elektryczne, rozmaite oświetlenie, alarm, komputery itp. Potrzebna jest do nich nowoczesna instalacja elektryczna oraz odpowiedni osprzęt. Instalacje biegną pod tynkiem, natomiast osprzęt i oświetlenie są widoczne i powinny harmonizować z wystrojem wnętrza.

Nawet jeśli elektrycy doskonale skonfigurują oraz rozprowadzą domową instalację elektryczną i teletechniczną, nie skorzystamy z niej bez osprzętu elektroinstalacyjnego i oświetleniowego. W ostatnich latach w tej dziedzinie nastąpił ogromny postęp, ponieważ obecnie kładzie się nacisk na funkcjonalność i designerski wygląd tego rodzaju wyposażenia.

OSPRZĘT ELEKTROINSTALACYJNY - CO TO TAKIEGO?

Najogólniej ujmując, składają się na niego widoczne na pierwszy rzut oka gniazda i łączniki, którymi sterujemy oświetleniem i używamy do uruchomienia różnego rodzaju urządzeń domowych i instalacji, a także mniej widoczne – bo zainstalowane w rozdzielnicy, albo w puszkach instalacyjnych – aparaty zabezpieczające (tj. wyłączniki nadmiarowoprądowe, różnicowoprądowe) oraz elementy sterujące (np. czujniki ruchu, wyłączniki zmierzchowe, zegary).

 

Liczbę i lokalizację gniazd, łączników i pozostałych elementów osprzętu konkretyzuje się w projekcie instalacji elektrycznej. Najlepiej jest sporządzić dokładny plan każdego pomieszczenia, uwzględniając położenie mebli i urządzeń. Elementy osprzętu można montować pojedynczo, bądź w kilkuelementowych modułach i na etapie układania instalacji dobrać do nich odpowiedni rodzaj puszek (w sprzedaży są puszki pojedyncze, pojedyncze łączone na zatrzaski i kilkusekcyjne). Grupowanie osprzętu jest praktyczne i estetyczne – przydaje się m.in. przy urządzeniach RTV i kina domowego. Moduły zajmują mniej miejsca, biegną w pionie lub poziomie, a obok gniazd i łączników ewentualnie mamy dostęp do programatorów i sterowników.

Lilianna Jampolska
fot. Ospel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny