OZE Kolektory

OZE Kolektory

Jak powinna być zbudowana instalacja solarna, ile kolektorów warto założyć, jakie będą z nich korzyści oraz ile to wszystko będzie kosztować? To pytania, które zadaje sobie wielu budujących. I całkiem słusznie, bo instalacja słoneczna musi być przede wszystkim przemyślana.

Kolektory słoneczne już dawno przestały być rzadkim, luksusowym rozwiązaniem. W naszym klimacie są dobrym sposobem na zmniejszenie kosztów przygotowywania ciepłej wody. Zaś korzystającym z paliw stałych (węgiel, pelety, drewno) pozwalają nie palić w kotle latem tylko na potrzeby przygotowania ciepłej wody. To duża wygoda, a przy tym mniejsze zanieczyszczenie środowiska.

JAK DZIAŁAJĄ KOLEKTORY?

Kolektory zamieniają padające na nie promieniowanie słoneczne na ciepło i podgrzewają nim wodę w zasobniku. Stosowane w praktyce rozwiązania mogą się sporo różnić, ale ogólny schemat działania jest zawsze ten sam. Podgrzewana woda to najczęściej tzw. ciepła woda użytkowa (c.w.u.), czyli do mycia, zmywania itp. Rzadziej woda w przydomowym basenie, a już naprawdę sporadycznie ta krążąca w instalacji grzewczej (c.o.) budynku. Wynika to z rosnących kosztów poszczególnych systemów, ale przede wszystkim ze specyfiki naszego klimatu. Objaśnimy to nieco dalej, a teraz zajmiemy się budową samych kolektorów oraz towarzyszącej im instalacji.

 

Kolektory płaskie składają się z metalowej płyty z przylegającymi od spodu rurkami, przez które przepływa płyn niezamarzający. Płyta nagrzewa się od słońca, od niej zaś płyn. Przepływa on następnie przez wężownicę w zbiorniku wody i oddaje jej ciepło. Żeby ograniczyć straty ciepła z kolektora i podnieść w ten sposób jego temperaturę, zamyka się go w dobrze izolowanej obudowie, od góry przykrytej bardzo wytrzymałą szybą (nie może jej uszkodzić np. gradobicie). Sama płyta, nazywana absorberem, pokryta jest zaś specjalnymi powłokami, które poprawiają pochłanianie promieniowania słonecznego oraz ograniczają wypromieniowywanie ciepła. Schemat budowy jest więc prosty, jednak ostateczny efekt – sprawność i trwałość urządzenia – może być bardzo różny. Producenci wciąż je przy tym udoskonalają. Kilkanaście lat temu stosowano np. inne powłoki i szyby.

 

Kolektory próżniowe to dla odmiany zespoły szklanych rur próżniowych (pozbawionych powietrza). Absorber jest podzielony na kawałki, np. po pasku blachy w każdej rurze. Próżnia zapewnia rewelacyjną izolację cieplną, podobnie jak w termosie. Konstrukcje są tu ogromnie zróżnicowane. W środku rury próżniowej może np. znajdować się rurka przez którą przepływa czynnik roboczy (kolektory z przepływem bezpośrednim) albo tzw. ciepłowód (heat pipe), wypełniony cieczą o niskiej temperaturze parowania, który dopiero pośrednio przekazuje ciepło płynowi niezamarzającemu, płynącemu przez "szynę zbiorczą" łączącą wszystkie rury.

Jarosław Antkiewicz
fot. Hewalex

Pozostałe artykuły z tego numeru
Dobry na wakacje i nie tylko
Dzieci Doroty i Piotra przez całe wakacje, a nawet dłużej, mają w przydomowym ogrodzie cudowną labę. Pluskają się do woli w sezonowym basenie, wdrapują po linowej drabince na drzewa, grają w badmintona na zieloniutkim trawniku. Kiedy po tym wszystkim czują się nieco zmęczone – wypoczywają na hamakach na zadaszonym tarasie. Dorośli również mają tu swoje ulubione zakątki.
Dobry na wakacje i nie tylko
Wiata garażowa
Wiata garażowa może być niedrogą i stosunkowo prostą do wykonania alternatywą dla garażu w bryle domu.
Wiata garażowa
Sufit podwieszany
W 12 krokach opisujemy, jak wykonać Sufit podwieszany w dwóch wersjach.
Sufit podwieszany
Zabudowa wanny
W 12 krokach opisujemy, jak wykonać obudowę wanny prostokątnej i narożnej.
Zabudowa wanny
Remont tarasu
Macie taras? W takim razie ten remont przytrafi się Wam na pewno. Najpopularniejszym rodzajem tarasu jest bowiem w naszym kraju betonowa płyta obłożona płytkami, przeważnie z ceramiki lub klinkieru. Przy polskim klimacie takie rozwiązanie przetrwa w dobrym stanie kilkanaście lat, jeśli zaś wykonawcy byli niedbali – góra kilka.
Remont tarasu
Remont podłogi
Czasami stary parkiet wystarczy wycyklinować, żeby znowu dobrze wyglądał. Kiedy indziej taka renowacja to za mało, co więcej – może się okazać, że trzeba wymienić nie tylko posadzkę, ale i spodnie warstwy podłogi. W pięćdziesięcioletnim domu pod Warszawą, w części pomieszczeń potrzebne było cyklinowanie, w innych ułożono nowy parkiet, a jeszcze gdzie indziej wymienioną całą podłogę z podkładem włącznie.
Remont podłogi
Ogrzewanie i sterowanie
O wyborze sposobu ogrzewania zwykle decyduje dostępność paliw, cena ich samych oraz urządzeń grzewczych. Zastanowienie nad tym na ile wygodna jest ich obsługa oraz jakie dają możliwości sterowania przychodzi dopiero później. A to cechy nie mniej ważne, często kluczowe dla naszego zadowolenia bądź rozczarowania pracą instalacji grzewczej.
Ogrzewanie i sterowanie
5 sposobów na... nawierzchnię w ogrodzie
Trwałą nawierzchnię ogrodową można zbudować na wiele sposobów. Jednak materiały do wykańczania jej powierzchni różnią się wytrzymałością, estetyką, ceną i zapewniają odmienny komfort użytkowania. Niektóre z nich mają wszechstronne zastosowanie. Inne nadają się jedynie na ścieżki bądź tylko na podjazdy.
5 sposobów na... nawierzchnię w ogrodzie
Łazienkowy odpływ liniowy
Minimalistyczny design, zróżnicowane wzornictwo, wygoda użytkowania – to tylko niektóre z zalet prysznicowego odpływu liniowego. Aby jednak w pełni cieszyć się kąpielą, musimy dobrze zaplanować instalację odwodnienia i fachowo przeprowadzić montaż.
Łazienkowy odpływ liniowy
Odkurzacz centralny
Choć system centralnego odkurzania nie jest zbyt skomplikowany, łatwo go wykonać i nie musi być bardzo drogi – niektórym inwestorom wydaje się zbędnym luksusem. Jeśli rozważamy jego ułożenie, pamiętajmy, że podwyższy on wartość rynkową domu i zapewni znacznie większy komfort sprzątania, niż urządzenie przenośne.
Odkurzacz centralny
Pompy ciepła
Pompy ciepła nie wymagają codziennej obsługi, bo działają w pełni automatycznie. Są przy tym wyjątkowo tanie w eksploatacji. Równocześnie ich ceny przez ostatnie lata bardzo spadły, przez co stały się realną konkurencją dla kotłów.
Pompy ciepła
Alarmy i instalacje inteligentne
Własny dom dla każdego jest miejscem szczególnym. Tu spędzamy większość wolnego czasu, odpoczywamy, spotykamy się z rodziną. Wprowadzając się do nowego budynku, czynimy odpowiednie starania, aby był on bezpieczny, komfortowy i ekonomiczny w utrzymaniu. Aby taki był, niezbędne jest wyposażenie go w system alarmowy i najlepiej też w instalację inteligentną, umożliwiającą wygodne zarządzanie wieloma domowymi urządzeniami.
Alarmy i instalacje inteligentne
Kominy
Kominy są niezbędne w prawie każdym domu. Powinny być tak dobrane i eksploatowane, by nie zaburzały pracy kotła, nie osadzał się i nie wytrącał się w nich nadmiar sadzy oraz nie przysparzały trudności z rozpaleniem ognia w kominku. Wadliwie postawiony komin może również zaburzać działanie automatyki kotła, a nawet doprowadzić do pożaru.
Kominy
Pokrycia dachowe i akcesoria
Przed zimą większość inwestorów chce zadaszyć swój wymarzony dom. Sam wybór pokrycia dachowego to jedno z przyjemniejszych zadań – w rodzajach, kształtach i kolorach materiałów pokryciowych można przebierać. Trzeba jedynie pamiętać, że nie każde pokrycie nadaje się na każdy dach.
Pokrycia dachowe i akcesoria
Okna panoramiczne i tarasowe
Duże panoramiczne przeszklenia to znak rozpoznawczy nowoczesnych budynków, synonim luksusu. Coraz częściej przewidziane są w projektach domów. Niekiedy zajmują nawet całą powierzchnię ścian, zapewniając piękny widok na ogród bądź okolicę. Doskonale doświetlają wnętrza – co w naszym klimacie ma duże znaczenie. Nie zawsze muszą się otwierać, choć najpopularniejsze rozwiązanie to przesuwne wyjście na taras.
Okna panoramiczne i tarasowe
Ściany zewnętrzne
Dobór technologii stawiania ścian zewnętrznych i materiałów na nie jest bardzo szeroki. W większości inwestorzy decydują się jednak na ściany murowane z ceramiki (najczęściej poryzowanej) lub betonu komórkowego. Ale do wyboru są jeszcze silikaty i keramzytobeton oraz konstrukcje szkieletowe, z bali i z kształtek styropianowych. Wszystkie technologie spełniają obowiązujące wymagania dotyczące ciepłochronności ścian, różnią się tempem budowy, sposobem wykończenia elewacji i kosztami.
Ściany zewnętrzne
Elewacje
Elewacje przede wszystkim chronią ściany zewnętrzne budynku przed działaniem czynników atmosferycznych i uszkodzeniem mechanicznym. Odpowiednio zaprojektowane i dobrane pełnią również funkcję dekoracyjną. Zazwyczaj architekci łączą kilka materiałów tworząc oryginalną całość.
Elewacje
Podłogi i tynki
Podłogi na gruncie izolują od zimna i wilgoci z podłoża, te na piętrze – od hałasów z parteru. Tynki wewnętrzne zakrywają instalację elektryczną i są niezbędnym wykończeniem wnętrz. Ponadto wszystkie te elementy dekorują dom. Wybór materiałów jest tak szeroki, że trudno zdecydować się na konkretne rozwiązania. Zawarte poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania pomogą rozwiać wątpliwości.
Podłogi i tynki
Rynny i instalacje przeciwoblodzeniowe
Skuteczne odprowadzenie wody z połaci za pomocą rynien i rur spustowych to dopełnienie dobrze wykonanego pokrycia dachu. W uzasadnionych przypadkach i na skomplikowanych dachach system odprowadzania wody powinien być wspomagany instalacją przeciwoblodzeniową. Brak skutecznego systemu rynnowego oraz zaleganie lodu i śniegu na dachu może bowiem powodować uszkodzenia budynku.
Rynny i instalacje przeciwoblodzeniowe
Wentylacja
Bez energooszczędnej wentylacji nie ma naprawdę energooszczędnego domu. Jednak zakup dobrej centrali to za mało. Dla działania systemu znaczenie ma wiele czynników – od dobrego zaplanowania kanałów, przez szczelność budynku, aż po sposób sterowania i dbałość w czasie eksploatacji.
Wentylacja
Rozwiązania systemowe na budowie
Co właściwie oznacza wybór jakiegoś rozwiązania systemowego? Przede wszystkim, to że kupujemy nie jeden produkt, ale całą ich grupę. Każdy dopasowany do pozostałych i opracowany tak, żeby osiągnąć jak najlepszy efekt i ułatwić pracę. Do tego możemy jeszcze liczyć na długą gwarancję, a produkty systemowe w ostatecznym rachunku nie są wcale droższe od tradycyjnych.
Rozwiązania systemowe na budowie
Bramy garażowe z napędem
Dom zamyka się oknami i drzwiami, natomiast garaż – bramą. Wrota trzeba odpowiednio dobrać, gdyż różnią się termoizolacyjnością i sposobem otwierania. Nie warto rezygnować z napędu, który bardzo podnosi komfort obsługi.
Bramy garażowe z napędem
Osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie wewnętrzne
W każdym domu użytkuje się liczne urządzenia elektryczne, rozmaite oświetlenie, alarm, komputery itp. Potrzebna jest do nich nowoczesna instalacja elektryczna oraz odpowiedni osprzęt. Instalacje biegną pod tynkiem, natomiast osprzęt i oświetlenie są widoczne i powinny harmonizować z wystrojem wnętrza.
Osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie wewnętrzne
Kupujemy wełnę mineralną
Wełna mineralna występuje w bardzo wielu odmianach. Różnice pomiędzy nimi są przy tym znacznie większe, niż w przypadku styropianu. Dlatego przy wyborze musimy przede wszystkim wiedzieć, jakie cechy są niezbędne przy danym zastosowaniu.
Kupujemy wełnę mineralną
Kupujemy styropian
Styropian to najpopularniejszy w Polsce materiał termoizolacyjny i w ogóle jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych. Dlatego niemal każdy z budujących dom w którymś momencie musi zdecydować jaki styropian kupić.
Kupujemy styropian
Parterowy z pompą ciepła
W pierwszym domu Ani i Jarka udało się wszystko. Chwalą idealny metraż, parterowy układ pomieszczeń, system grzewczy z pompą ciepła i podłogówką, wentylację mechaniczną z rekuperatorem krzyżowym. Pan Domu, którego konikiem jest motoryzacja, ma również oddzielny przestronny garaż z miejscem na narzędzia i kanałem roboczym.
Parterowy z pompą ciepła
Trochę polski, trochę amerykański
Mieszkanie za granicą niewątpliwie otwiera wyobraźnię na różnorodne rozwiązania architektoniczne. Karolina i Bartek kilka lat spędzili w Stanach Zjednoczonych i przywieźli stamtąd konkretne wyobrażenia o własnym wygodnym domu.
Trochę polski, trochę amerykański
Trochę polski, trochę amerykański
Mieszkanie za granicą niewątpliwie otwiera wyobraźnię na różnorodne rozwiązania architektoniczne. Karolina i Bartek kilka lat spędzili w Stanach Zjednoczonych i przywieźli stamtąd konkretne wyobrażenia o własnym wygodnym domu.
Trochę polski, trochę amerykański
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz