Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2017
Ogrzewanie i sterowanie

O wyborze sposobu ogrzewania zwykle decyduje dostępność paliw, cena ich samych oraz urządzeń grzewczych. Zastanowienie nad tym na ile wygodna jest ich obsługa oraz jakie dają możliwości sterowania przychodzi dopiero później. A to cechy nie mniej ważne, często kluczowe dla naszego zadowolenia bądź rozczarowania pracą instalacji grzewczej.

Nawet mając niedrogie w eksploatacji źródło ciepła nie będziemy zadowoleni, jeżeli jego codzienna obsługa będzie zbyt uciążliwa. Z czasem najpewniej zechcemy je zmienić. Jednak ogrzewanie to nie tylko sam kocioł. Sterowanie to chyba najczęściej niedoceniany element systemu grzewczego. A wpływa on zarówno na komfort mieszkania w domu, jak i koszty pracy ogrzewania. Jego rodzaj trzeba dostosować do budynku, źródła ciepła, ale też własnych nawyków i upodobań.

Z CZEGO WYBIERAĆ?

Zanim zaczniemy w ogóle rozważać sposób ogrzewania nowego lub remontowanego domu, powinniśmy sprawdzić czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub inne regulacje przyjęte przez lokalne władze nie zawierają jakiś ograniczeń. W niektórych rejonach obowiązuje zakaz stosowania paliw stałych – węgla, peletów, drewna. Ewentualnie dotyczą ich ograniczenia, np. dopuszczone jest używanie tylko kotłów z podajnikiem (automatycznych), spełniających wymogi określonej klasy emisji zanieczyszczeń (tylko kotły 4 lub 5 klasy). Spalanie drewna w szczapach jest zaś dozwolone wyłącznie w kominkach, nie jako główny sposób ogrzewania. Tego typu obostrzenia najczęściej dotyczą obrzeży dużych miast, ale również pobliża parków narodowych i krajobrazowych.

 

Osobna kwestia to dostępność paliw na danym terenie. W pierwszym rzędzie chodzi o sieć gazu ziemnego. Trzeba jednak uczulić, że jej bliskość nie gwarantuje jeszcze, że będziemy mogli wykonać przyłącze. Warto wystąpić do gazowni o wydanie tzw. technicznych warunków przyłączenia.

Jarosław Antkiewicz
fot. Immergas

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny