Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2017
Kostka brukowa i zaprawy spoinujące

Brukowane nawierzchnie są trwałe, estetyczne i łatwe w pielęgnacji. Inwestorzy chętnie wykańczają w ten sposób podjazd dla samochodów, taras ziemny, ścieżki i schody w ogrodzie. Zastosowanie zaprawy spoinującej (zamiast piasku) nadaje traktom jeszcze większą wytrzymałość – w tym także odporność na czyszczenie myjką ciśnieniową.

Największym powodzeniem cieszy się obecnie bruk betonowy – oferowany przez producentów w niezliczonej liczbie kształtów, kolorów itd. Nowoczesne wyroby prezentują się atrakcyjnie, nie ustępując klinkierowi czy kamieniowi. Te dwa ostatnie materiały cechuje bardzo wysoka wytrzymałość i trwały kolor. Są jednak nieco droższe. Przestrzenie pomiędzy kostkami zazwyczaj wypełnia się piaskiem, jednak nowocześniejszą metodą jest użycie specjalnej fugi.

BETON

Decydując się na bruk betonowy, warto brać pod uwagę tzw. produkty uszlachetnione. Nowe technologie pozwalają dowolnie formować i barwić elementy. Stosuje się rozmaite sposoby obróbki ich wierzchniej warstwy. W wyniku tego nieźle imitują kamień, niekiedy drewno – w ogrodzie najlepiej prezentują się naturalne materiały. Profilowanie powierzchni umożliwia nadanie kostce dowolnej faktury (kamienia, drewna itd.). Wyroby obijane (w specjalnym bębnie) – z charakterystycznymi otarciami, rysami – przypominają starobruk. Szczotkowane mają natomiast szorstką, porowatą powierzchnię. Płukane (z warstwą kruszywa na wierzchu) wykazują bardzo dobre właściwości antypoślizgowe.

 

Wiele serii zawiera kostki o zróżnicowanej wielkości, dzięki czemu ułożona z nich nawierzchnia wygląda naturalnie i ciekawie. Tzw. kostka ekologiczna służy do budowy traktów z prześwitami, które dobrze przepuszczają wodę deszczową w głąb gruntu. Bruk tego typu ma otwory bądź wypusty dystansowe. Powstałe w nawierzchni prześwity wypełnia się kruszywem albo ziemią, w której sieje się trawę. Rozwiązanie to najlepiej sprawdza się na podjazdach. Ścieżki i tarasy muszą mieć natomiast równą powierzchnię, po której wygodnie się chodzi. Ustawienie na niej stolika i krzeseł nie powinno stanowić problemu.

Małgorzata Kolmus
fot. Jadar

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny