Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2017

Lekkie pokrycia dachowe

W grupie lekkich pokryć dachowych najpopularniejsze są blachodachówki, blachy płaskie (najczęściej układane na rąbek stojący) oraz gonty bitumiczne. Rzadziej stosuje się faliste płyty bitumiczne i płyty włóknowo-cementowe.

Pokrycia dachowe umownie podzielono na lekkie i ciężkie. Do lekkich zalicza się te materiały, których ciężar nie przekracza kilkunastu kilogramów na metr kwadratowy. Należą do nich:

  • blachy płaskie,
  • blachodachówki,
  • gonty bitumiczne,
  • faliste płyty bitumiczne,
  • faliste płyty włóknowo-cementowe.

Ciężkie pokrycia dachowe ważą kilkadziesiąt kilogramów na metr kwadratowy i zalicza się do nich dachówki ceramiczne i cementowe, łupek oraz strzechę.

BLACHY DACHOWE

Pokrycia ze wszystkich rodzajów blach są lekkie – np. blacha aluminiowa waży ok. 2 kg/m2, stalowa powlekana od 5 kg/m2. Można je ułożyć szybko i łatwo. Ze względu na wysoką cenę wyrobów z blachy aluminiowej, cynkowo-tytanowej lub miedzianej, w Polsce wykorzystuje się je dość rzadko, mimo że ich trwałość jest bardzo długa – 100 lat, a nawet 300 lat (blacha miedziana).

 

Spośród blaszanych pokryć dachowych najczęściej wybierane są wyroby ze stali powlekanej wielowarstwowo specjalnymi powłokami ochronnymi ewentualnie jeszcze posypką mineralną. Trwałość takich blach szacuje się na 20–50 lat. Powłoki zabezpieczają pokrycie przed korozją, uszkodzeniami mechanicznymi, promieniowaniem UV. Od rodzaju powłoki zależy ostatecznie trwałość takiego pokrycia.

Joanna Dąbrowska
fot. Ruukki

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!