Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2017
Kominek z płaszczem wodnym czy DGP

W większości nowych domów zakłada się kominek. Może on pełnić bardzo różne funkcje. Najprostszy wariant zakłada, że ogrzewamy tylko salon, w którym kominek stoi. Jednak jeżeli zależy nam na efektywnym wykorzystaniu ciepła i równomiernym ogrzewaniu całego budynku, musimy dodać do kominka odpowiednią instalację. Może to być dystrybucja gorącego powietrza lub zasilane z kominka z tzw. płaszczem wodnym ogrzewanie wodne.

JAK TO DZIAŁA?

DGP

 

Dystrybucja gorącego powietrza, czyli DGP, to rozprowadzenie ciepłego powietrza ogrzanego przez kominek do innych pomieszczeń niż salon. Chłodne powietrze zasysane z pomieszczenia przepływa pomiędzy gorącym wkładem kominkowym i jego obudową i ogrzane płynie dalej kanałami do sąsiednich pomieszczeń. Następnie powietrze przepływa samoczynnie od tych wnętrz z powrotem do salonu. Jest to więc obieg zamknięty.

 

Dzięki niemu można skutecznie ogrzać nawet cały dom, a nie tylko wnętrze, w którym ten kominek stoi. Jest to system całkowicie odrębny od typowego ogrzewania centralnego z kotłem podgrzewającym wodę przepływającą do grzejników (ewentualnie ogrzewania podłogowego lub innego płaszczyznowego). Można powiedzieć, że kominek staje się sercem drugiego, niezależnego systemu ogrzewania centralnego. Tyle, że w tym przypadku jest to ogrzewanie powietrzne, a w ogrzewanych pomieszczeniach potrzebne są nie grzejniki, lecz kratki nawiewne lub anemostaty.

 

Płaszcz wodny

 

Kominek z płaszczem wodnym może być różnie skonstruowany, ale zawsze jest to zamknięty wkład kominkowy z wodnym wymiennikiem ciepła. W efekcie paląc w kominku, podgrzewamy wodę, która rurami przepływa do grzejników lub ogrzewania płaszczyznowego. Z technicznego punktu widzenia, kominek z płaszczem wodnym działa jak prosty kocioł na drewno. Oczywiście, wygląda zupełnie inaczej (dekoracyjnie) i stoi w salonie, a nie w kotłowni.

 

Kominek musi mieć własne niezależne zabezpieczenia, ale regułą jest to, że wykorzystujemy całą resztę instalacji grzewczej – te same rury i grzejniki. Wymaga to odpowiedniego skonfigurowania całego systemu grzewczego, żeby dwa źródła ciepła bezproblemowo współpracowały. Mamy więc jedną instalację grzewczą zasilaną z dwóch źródeł ciepła. Pracują one alternatywnie – albo jedno, albo drugie. To my decydujemy, z którego w danej chwili chcemy korzystać, zależnie np. od tego, które paliwo jest tańsze. Pewną wadą jest to, że jeżeli instalacja – rury i grzejniki – się zepsują, ogrzewanie nie będzie działać wcale.

Jarosław Antkiewicz

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny