Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2017
Osłony przeciwsłoneczne okien fasadowych i dachowych

Osłony przeciwsłoneczne zabezpieczają wnętrze domu przed jaskrawym światłem i przegrzewaniem się od słońca. Można je założyć na zewnętrznej stronie okien dachowych i fasadowych, albo od wewnątrz. W sprzedaży znajdziemy różnorodne wyroby – rolety, żaluzje, markizy, okiennice. Które z nich wybrali nasi Czytelnicy i co sądzą o ich parametrach użytkowych?

Większość osłon zewnętrznych ma tę wyższość nad osłonami wewnętrznymi, że nie tylko ograniczają dostęp światła do pomieszczeń. Oczywiście najbardziej docenia się własności termoizolacyjne, akustyczne i antywłamaniowe rolet i żaluzji, lecz kiedy na zewnątrz zbyt intensywnie świeci słońce, najważniejsza staje się skuteczna ochrona wnętrza budynku przed zbyt jaskrawym światłem. W lecie, mając na oknach odpowiednie zabezpieczenia przeciwsłoneczne, nie potrzebujemy intensywnie korzystać z energożernych klimatyzatorów i efektywnie ograniczamy koszty zużycia energii elektrycznej.

 

Skoro wymieniamy wszelkie zalety osłon w oknach, trudno pominąć walory dekoracyjne, bo dzięki nim wnętrza nabierają prywatności i przytulności. Na dodatek producenci zadbali o wygodną ich obsługę – ręczną, albo elektryczną z możliwością połączenia z automatyką domową. Słowem – decydując się na osłony w oknach, zwiększamy komfort i estetykę mieszkania.

ROLETY

Zewnętrzne
Zastosowanie rolet zewnętrznych warto zaplanować na etapie projektowania domu, a następnie zamontować je razem z oknami. Jest to ważne, ponieważ w trakcie wykańczania elewacji skrzynki i prowadnice zostaną należycie zabezpieczone przed wyrwaniem ze ściany oraz zamaskowane tynkiem lub innymi materiałami elewacyjnymi. Dla pozostałych odbiorców producenci przygotowali rolety nadające się do zamontowania w istniejących budynkach, bez konieczności przeprowadzania remontu.

Lilianna Jampolska
fot. Velux

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny