Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2017
Chłodzenie domu latem

Zima stanowi test dla instalacji grzewczej. Lato zaś weryfikuje, na ile nasz dom zapewnia komfort w czasie upałów. Jeżeli dopiero go planujemy albo roboty są na wczesnym etapie, mamy wiele możliwości zapewnienia pożądanego chłodu.

Jedyny całkowicie pewny sposób na poradzenie sobie z upałem, a w konsekwencji nadmiernym nagrzewaniem się wnętrz, to założenie klimatyzatorów. Oczywiście, prawidłowo dobranych pod względem typu, mocy i rozmieszczenia w pokojach. I wbrew pozorom, nie jest to wcale takie łatwe zadanie. Jednak w domu użycie klimatyzatorów to nie jedyna opcja w walce z upałem. Szczególnie jeżeli dopiero myślimy, jak wymarzony dom ma wyglądać, w naszym zasięgu jest bardzo wiele rozwiązań. Może to być wykorzystanie gruntu jako naturalnego źródła chłodu – z zastosowaniem współpracującego z wentylacją gruntowego wymiennika ciepła (GWC), albo tzw. chłodzenia pasywnego w instalacji z pompą ciepła.

 

Poza sposobami na ochłodzenie domu, jest także wiele rozwiązań ograniczających w ogóle jego nagrzewanie się. To przede wszystkim rozmaite osłony przeciwsłoneczne (markizy, rolety itd.), ograniczające wnikanie promieni słonecznych przez okna. A to właśnie jest główne źródło niepożądanych latem nadmiernych zysków ciepła. Co więcej, ogromną pomocą pod tym względem może być odpowiednie zaplanowanie otoczenia domu – najlepiej drzew liściastych, dających latem cień. Nie mniej ważny jednak jest sposób zaprojektowania samego domu. To, jak duże ma okna na poszczególnych elewacjach, ile ma kondygnacji, czy okna osłonią okapy dachu, a wreszcie z jakich materiałów go wzniesiono. Przy dobrym zaprojektowaniu, budynek może w ogóle nie wymagać specjalnego chłodzenia.

KLIMATYZATORY

Klimatyzacja w dużych obiektach to złożone instalacje, zapewniające nie tylko chłodzenie powietrza, ale również jego osuszanie lub nawilżanie, właściwy przepływ itd. W domach jednorodzinnych oczekujemy zwykle wyłącznie tego pierwszego – chłodzenia. Klimatyzacja ma przy tym chyba tyle samo przeciwników, co zwolenników. Trzeba jednak podkreślić, że na złą opinię zapracowały wadliwe instalacje klimatyzacyjne – od początku źle zaprojektowane, nieprawidłowo wykonane albo nieodpowiednio eksploatowane.

 

Nadmierne krytykowanie klimatyzacji jest kompletnie bez sensu. Tym bardziej, że nie ma skuteczniejszego sposobu na efektywne chłodzenie pomieszczeń. Inne rozwiązania mogą lekko ochłodzić dom czy zapobiec jego nagrzaniu, lecz jeżeli zależy nam na konkretnym, szybkim efekcie chłodzenia, to użycie klimatyzatorów będzie niezastąpione.

Jarosław Antkiewicz
fot. Hydropol Dekor

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny