Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2017
Narzędzia i sprzęt ogrodowy

Właściciele domów jednorodzinnych z pewnością zgodzą się ze stwierdzeniem, że prawdziwą przyjemnością jest odpoczynek w ogrodzie w ciepły letni dzień. To nie tylko strefa wypoczynku i rekreacji, z której korzystają mieszkańcy, ale również możliwość obcowania z naturą oraz kształtowania jej wedle własnych oczekiwań. Wiosna i lato to doskonała pora na prace w ogrodzie, dlatego postanowiliśmy przedstawić narzędzia, które najlepiej sprawdzą się podczas ich wykonywania.

KOSZENIE TRAWNIKA

 

Okres letni to czas wzmożonych prac ogrodniczych. Zanim na dobre rozsiądziemy się z rodziną i znajomymi przy grillu, powinniśmy zadbać o estetykę otoczenia. Podstawową czynnością, jaką każdy posiadający choć skrawek działki wokół domu zna, jest koszenie trawy. Piękny trawnik to nie tylko wizytówka ogrodu dla osób postronnych, to przede wszystkim miejsce wypoczynku i aktywności mieszkańców, a dla najmłodszych przydomowy plac zabaw i boisko piłkarskie.

 

Rodzajów trawnika jest kilka. Do ich założenia potrzebne są rozmaite mieszanki gatunków traw. Każdy rodzaj murawy ma różne wymagania pod względem cięcia. Warto je poznać, aby dostosować wybór kosiarki do tego, który mamy zasiany. Niskie i gęste będą trawniki sportowe i ozdobne. Sportowy (wysokość trawy: 1–2,5 cm) jest gęsty i elastyczny, wyjątkowo szybko odrasta, ale musi być często koszony, podlewany i nawożony. Ozdobny (3–3,5 cm) – krótko przycinany zagęszcza się i pięknie wygląda, lecz jest delikatny. Deptany słabo się regeneruje.

 

Rekreacyjny trawnik (3–4 cm) jest bardzo wytrzymały, jego odrastanie trwa stosunkowo krótko. Można po nim swobodnie chodzić, jest mniej kłopotliwy niż trawniki sportowe, jednak nie będzie już tak urodziwy jak ozdobny. Najrzadziej koszone natomiast będą trawniki parkowe, a także typu łąka kwietna. Parkowy (4–5 cm) – wolno rosnące kępki traw (cięte co miesiąc) są do podziwiania z daleka, nie do częstych spacerów. Typu łąka (5–7 cm) to malownicza mieszanka traw i kwiatów, oaza dzikich stworzeń. Kosi się ją raz lub dwa razy w roku.

 

Przy pielęgnacji trawników mamy do wyboru szereg możliwości, od kosiarek bębnowych, przez spalinowe, aż po duże traktorki.

Maja Wychowaniec
fot. Kärcher

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny