Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2017
Rynny i akcesoria dachowe

Najważniejszym uzupełnieniem pokrycia dachowego są akcesoria dachowe oraz odpowiedni system rynnowy. Dopiero razem te elementy zapewniają długoletnią bezproblemową eksploatację i obsługę dachu. Każdy z naszych Rozmówców ma inne rynny i akcesoria, lecz podczas ich dobierania wszyscy zdali się na specjalistów od układania dachów. Czy dekarze dobrze je dobrali i zamontowali?

Prawidłowo ułożone orynnowanie skutecznie chroni ściany zewnętrzne i fundament przed zawilgoceniem. W ogólnych kosztach pokrycia dachu taki system jest małym wydatkiem. Znacznie więcej mogą kosztować akcesoria dachowe, jednak koniecznie trzeba zastosować te, które umożliwiają prawidłowe wentylowanie pokrycia i zakończenie pionów kanalizacyjnych, bądź ułatwiają chodzenie po stromych połaciach, czyszczenie przewodów kominowych i wentylacyjnych, albo zapobiegają niszczeniu rynien przez zsuwanie się z dachu zbyt wielkich czap śniegu. Producenci pokryć dachowych oferują także różnorodne akcesoria ozdobne, mające za zadanie po prostu udekorować dach i tylko z nich możemy ewentualnie zrezygnować.

SYSTEMY RYNNOWE

Orynnowanie to nie same rynny, ułożone w poziomie na krawędziach dachu, a także pionowe rury spustowe, zamontowane w narożnikach budynku. To również szereg innych elementów, tworzących kompatybilny system rynnowy. Należą do nich złączki, uchwyty, denka, narożniki, leje odpływowe. Oprócz elementów podstawowych wykorzystuje się akcesoria dodatkowe, takie jak siatki i koszyczki chroniące rynny i rury spustowe przed wpadaniem zanieczyszczeń oraz elementy do zbierania deszczówki – łapacze wody, filtry z siateczkami itp.

DOBÓR PARAMETRÓW SYSTEMU

Przekrój i długość rynien oraz ilość i lokalizacja rur spustowych muszą być prawidłowo obliczone, z uwzględnieniem wielkości i kształtu dachu. Najważniejsze wytyczne zazwyczaj znajdują się w projekcie budynku. Jeśli zamierzamy coś zmienić, konieczna jest konsultacja ze specjalistą w celu poprawnego obliczenia przekrojów orynnowania i dobrania elementów dodatkowych. Im większy i bardziej skomplikowany jest dach (im więcej ma połaci, załamań i lukarn), tym więcej trzeba ułożyć rynien i rur spustowych oraz uzupełniającego wyposażenia.

Lilianna Jampolska
fot. Galeco

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny