Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2017
Posadzki do salonu

Zanim przyjrzymy się poszczególnym rodzajom posadzek, kilka zdań poświęćmy posadzkom jako takim. Da się bowiem znaleźć parę ogólnych zasad przy podejmowaniu decyzji o tym, jak ma wyglądać podłoga, zwłaszcza w tak reprezentacyjnym miejscu jak salon. Względy estetyczne są w tym pomieszczeniu wyjątkowo istotne, ale nie tylko one powinny przesądzać o wyborze konkretnego materiału.

Po pierwsze, obowiązuje staranny namysł i równie staranne wykonanie. Podłoga jest jednym z tych składników wnętrza, które trudno zmienić (i wiąże się to zazwyczaj z poważnym remontem), więc warto być pewnym decyzji. Po drugie, kolor i wielkość elementów wykończenia podłogi tworzą nastrój wnętrza.

 

Jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, dodają jej lekkości (co może być korzystne przy niewielkim salonie). Ciemne barwy, przeciwnie, pomniejszają, ale też kojarzą się bardziej "prestiżowo" – takie podłogi pasują więc raczej do pokoju dziennego w stylu np. kolonialnym, a nie urządzonego w duchu skandynawskiego minimalizmu. Podobnie rzecz się ma z formatem elementów. W niewielkim salonie lepiej będą wyglądały drobne deszczułki albo parkiet ułożony w mozaikę, w większym pomieszczeniu duże moduły będą miały szansę odpowiednio się zaprezentować.

Deski lite i warstwowe

Podłoga z litego drewna do niedawna uchodziła za rozwiązanie drogie i ekskluzywne. Na szczęście teraz, w dobie desek warstwowych, stała się bardziej dostępna, a równie efektowna. Deski takie mogą mieć warstwę licową (widoczną) – w zasadzie z dowolnego gatunku drewna. Nie przykleja się ich do podłoża, tylko układa jako podłogę pływającą, na warstwie izolacji. Można je cyklinować i odświeżać przy użyciu lakieru czy oleju, ale nie należy narażać na kontakt z wodą, czyścić zaś trzeba miękką szczotką.

 

Co jest najważniejszym czynnikiem wyboru danego rodzaju drewna na posadzkę? Jego twardość. Decyduje ona bowiem o odporności podłogi na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Drewnem bardzo miękkim (sosna, świerk i jodła) można pokrywać podłogi w pomieszczeniach o małym natężeniu ruchu, np. w sypialniach, a miękkim (brzoza, olcha i modrzew) np. w gabinetach czy domowych bibliotekach, ewentualnie – w pokoju dziennym (salonie).

 

W miejscach, co do których mamy podejrzenie, że będzie się tam odbywał ciągły ruch (hole, korytarze, schody, kuchnie, pokoje dzieci – i być może salony, to zależy od naszego trybu życia i sami musimy to ocenić), konieczne jest stosowanie twardych gatunków drewna (akacji, buku, dębu, grabu, jaworu, jesionu, klonu i orzecha). Wiadomo bowiem, że część z nas w salonie spędza względnie niewiele czasu, zaś u innych w tym pomieszczeniu skupia się życie rodzinne i towarzyskie. Najtwardsze zaś są gatunki drewna pochodzącego z innych stref klimatycznych, nazywanego egzotycznym, np. mahoń, badi, meranti. 

Agnieszka Zygmunt
fot. Profi-Parkiet

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny