Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2017
Ciężkie pokrycia dachowe

W przeciwieństwie do pokryć lekkich, którymi można wykańczać wszystkie dachy, materiały ciężkie należy układać tylko na odpowiednio wytrzymałych konstrukcjach. Odstępstwo od tej zasady może grozić ugięciem krokwi, a nawet zniszczeniem całej więźby dachowej.

Ciężkie pokrycia dachowe, do których zalicza się dachówki ceramiczne i cementowe, a także łupek kamienny i strzechę, ważą przynajmniej dwa razy więcej od lekkich materiałów wieńczących dach. Przyglądając się dokładniej parametrom w poniższej tabeli zauważymy, że różnice w wadze 1 m² popularnych pokryć są znaczące.

 

Dane te mają bardzo duże znaczenie dla inwestorów wybierających pokrycie dachowe. Każda więźba ma bowiem określoną wytrzymałość na obciążenie, obliczoną przez konstruktora. Informacja o rodzaju okładziny dachowej znajduje się co prawda w projekcie domu, ale podczas remontu dachu może się zdarzyć, że w miejsce lekkiej blachy czy gontu przewidziana zostanie ciężka dachówka. Takich zmian nie wolno dokonywać bez porozumienia z konstruktorem. Jego zadaniem jest wykonanie ekspertyzy wytrzymałości więźby dachowej i – w razie potrzeby – zaproponowanie wzmocnień konstrukcji.

PRZEGLĄD RYNKU

Ciężkie materiały dachowe należą do najchętniej wybieranych przez inwestorów. Dotyczy to szczególnie dachówek, choć zwolenników naturalnych rozwiązań – łupka i strzechy – ostatnio przybywa. Przyjrzyjmy się charakterystyce tych pokryć.

Norbert Skupiński
fot. Wienerberger

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny