Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2017
Zabezpieczenie domu przed wakacjami

Wakacje kojarzą nam się z wypoczynkiem, jednak dla włamywaczy to „pracowity” okres. Aby uniknąć wizyty nieproszonych gości i spokojnie spędzić urlop, zawczasu pomyślmy o odpowiednim zabezpieczeniu domu. Najlepiej połączmy zabezpieczenia elektroniczne z mechanicznymi. Pamiętajmy też, że mimo ogromnego postępu technologicznego, nic nie pomoże nam tak, jak życzliwy sąsiad.

Bezpieczeństwo domu można podnieść na wiele sposobów, ale warto działać kompleksowo. Podstawą jest solidna stolarka drzwiowa i okienna, którą dodatkowo mogą chronić antywłamaniowe osłony okienne (rolety zewnętrzne i okiennice). Druga sprawa to systemy elektroniczne – alarmowy (obejmujący zarówno wnętrze domu, jak i jego otoczenie) lub instalacja inteligentna plus monitorowanie. Przy wystarczającej ilości czasu dobrze przygotowany złodziej sforsuje każdą przeszkodę mechaniczną. Jeśli spłoszy go syrena alarmowa lub partol agencji ochrony – prawdopodobnie unikniemy strat.

 

Jeżeli decydujemy się na podniesienie bezpieczeństwa domu przed samymi wakacjami, pomyślmy o antywłamaniowych osłonach przeciwsłonecznych. W przypadku okien dachowych możemy je zainstalować w każdej chwili na obsadzonych już przeszkleniach. Okna pionowe bez problemu wyposażymy natomiast w tzw. rolety elewacyjne – mocowane do muru ponad wnęką okienną. Możliwe jest dopasowanie ich każdego typu stolarki. Kasety takich modeli lakierowane są na rozmaite kolory. Pozostałe typy rolet zewnętrznych (podtynkowe, nadprożowe i naokienne) zakłada się na etapie osadzania okien, np. przy ich wymianie.

 

Warto też rozważyć montaż instalacji alarmowej bądź inteligentnej w wersji bezprzewodowej. Zainstalowanie poszczególnych elementów systemu w zamieszkanym domu nie powinno sprawić kłopotu. Nie wymaga bowiem kucia ścian w celu zamontowania pod tynkiem przewodów niskonapięciowych – sygnał przesyłany jest między urządzeniami drogą radiową. Instalację łatwo też rozbudować czy zmodyfikować (np. zmienić układ czujników). Niestety, kosztuje ona więcej od standardowej.

 

Do wykonania wspomnianych systemów (zarówno w wersji przewodowej, jak i bezprzewodowej), niezbędny jest projekt, który najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie. Aby całość działała satysfakcjonująco, nie wystarczy bowiem mocno rozbudowany układ wyposażony w zaawansowane urządzenia. Trzeba ich użyć w przemyślany sposób.

Małgorzata Kolmus
fot. Satel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny