Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2017
Ściany jedno- czy wielowarstwowe

Około 90% budynków jednorodzinnych ma ściany murowane. Wybór tej technologii dla większości inwestorów jest oczywisty, jednak pozostaje jeszcze kwestia, czy przegroda ma być jedno-, dwu- czy trójwarstwowa. Rodzaj konstrukcji i dobrane materiały przez co najmniej kilkadziesiąt lat będą decydowały o ciepłochronności, ochronie przed hałasem i komforcie użytkowania domu. Na etapie budowy rzutują zaś na koszty i pracochłonność robót.

Jeśli dom ma powstać na podstawie indywidualnego projektu, rodzaj ścian zewnętrznych konsultuje się z architektem. Projekty katalogowe natomiast oferowane są w co najmniej dwóch wariantach przegród (dokumentacja taka precyzyjnie określa rodzaj budulca, wymiary elementów – np. pustaków – grubość przegród wraz z ociepleniem, a także podaje niezbędne wyliczenia, dotyczące wytrzymałości czy termoizolacyjności). Czym dokładnie różnią się poszczególne rodzaje ścian – opisujemy poniżej. Warto jednak pamiętać, że żadna z technologii nie jest idealna, każda ma plusy i minusy, dlatego musimy określić, co jest naszym priorytetem.

JAKIE CECHY WYRÓŻNIAJĄ ŚCIANY JEDNOWARSTWOWE?

Dostępność materiałów o dobrych parametrach wytrzymałościowych i termoizolacyjnych sprawiła, że zaczęto wznosić przegrody jednowarstwowe, spełniające wymagania narzucone przez przepisy. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim szybkość budowania. Do wad możemy zaliczyć – problem z wyeliminowaniem mostków cieplnych oraz słabsze parametry termiczne i akustyczne, niż w przypadku konstrukcji warstwowych.

 

Możliwość szybkiego przeprowadzenia prac wynika z faktu, że ściana taka nie wymaga montażu warstwy ocieplenia. Ponadto wznosi się ją z elementów dość dużych (o grubości 44–50 cm), łatwych w obróbce i w miarę lekkich. Mają one przy tym wysoką izolacyjność cieplną (ściany osiągają wskazany w przepisach współczynnik przenikania ciepła U = 0,23 W/(m2•K)). Wśród materiałów do wyboru są:

  • bloczki z betonu komórkowego (lekkich odmian);
  • pustaki z ceramiki poryzowanej lub keramzytobetonu – z wkładkami z wełny mineralnej lub styropianu.

Małgorzata Kolmus
fot. ZCB Owczary

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny