Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2017
Stan surowy

Przyczyn powstawania błędów na budowie może być wiele. Mogą wynikać z wad w dokumentacji projektowej oraz z niedoróbek i pomyłek wykonawczych. Te drugie przeważnie są efektem niewłaściwego dobrania materiałów lub niestosowania się do dotyczących ich montażu zaleceń producentów. Błędów należy unikać na każdym etapie budowy, bo ich naprawa na ogół będzie bardzo kosztowna, a czasem wręcz niemożliwa.

Błędy popełniane w trakcie budowy powodują pojawianie się usterek i uszkodzeń, które nie tylko znacznie podnoszą koszty inwestycji i obniżają trwałość budynku, ale często też zwiększają zużycie energii w ciągu jego eksploatacji. W niniejszym artykule przedstawiamy 20 najpowszechniejszych błędów, popełnianych od początku budowy.

1) NIEWŁAŚCIWE WYTYCZENIE BUDYNKU

Pierwszym etapem budowy jest wykonanie wykopu pod fundament. Można to zrobić po wytyczeniu zarysu budynku, jednak w trakcie prac jest duże prawdopodobieństwo przesunięcia reperów naniesionych przez geodetę. Drugim sposobem jest wytyczenie budynku już po zrobieniu wykopu. Wówczas wykonawca orientacyjnie określa miejsce posadowienia, koparka usuwa ziemię i dopiero wtedy geodeta wyznacza precyzyjnie osie budynku. Obie metody są poprawne.

 

Lecz należy pamiętać, aby przy robotach fundamentowych – przed zalaniem betonem – sprawdzić wytyczenie, by mieć pewność, że dom stanie we właściwym miejscu, a główne jego elementy będą prawidłowo usytuowane. Źle wytyczony budynek oznacza komplikacje. Konieczne jest wówczas sporządzenie projektu zamiennego lub, jeśli się chce błąd naprawić, trzeba się liczyć ze sporymi kosztami związanymi z ponownym, poprawnym przygotowaniem fundamentów.

tekst i zdjęcia Tomasz Rybarczyk

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny