Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2017
Wykańczanie ścian i sufitów płytami g-k

Budowę bez karton-gipsów trudno dziś sobie wyobrazić. Płyty gipsowo-kartonowe wykorzystuje się jako okładziny ścienne, zastępujące tradycyjny tynk lub wznosi z nich ścianki działowe, podwieszane sufity, fikuśne zabudowy. Materiał – łatwy w montażu i obróbce – pozwala na znaczne przyśpieszenie prac.

Płytę gipsowo-kartonową wymyślono sto lat temu w Stanach Zjednoczonych. Popularność arkuszy z gipsu, sprasowanego między dwiema warstwami papieru, znacznie wzrosła w czasie II wojny światowej, kiedy na budowach zabrakło powołanych do armii budowlańców. W Polsce karton-gipsy zaczęto produkować równo 60 lat temu. Jakość materiału, nazwanego wówczas suchym tynkiem, była niska, nie wytwarzano też żadnych akcesoriów ani kleju do mocowania płyt. Stąd kiepska opinia o PRL-owskim produkcie. Wszystko zmieniło się w latach 90. Nowa technologia produkcji i wprowadzenie na rynek stalowego rusztu spowodowały lawinowy wzrost popularności płyt g-k.

 

Obecnie w naszym kraju zużywa się rocznie 2 m2 płyty g-k na mieszkańca. To przeszło 10 razy więcej niż na początku lat 90. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie zużycie jest najwyższe i wynosi około 10 m2 na mieszkańca, w Europie do tego poziomu zbliżają się kraje skandynawskie. Niemcy czy Francuzi zużywają 2 razy więcej karton- gipsów, niż Polacy.

 

Gipsowe płyty to świetny materiał okładzinowy, który sprawdza się w większości pomieszczeń. Ich równa powierzchnia stanowi dobry podkład pod rozmaite materiały wykończeniowe: tapety, farby, płytki ceramiczne. Podczas remontów karton-gipsy zastępują tradycyjne tynki i gładzie, bo ich użycie umożliwia znaczne przyśpieszenie prac, a plac budowy ze względu na ograniczenie prac tynkarskich jest czystszy. Płyty g-k są niezastąpione, kiedy potrzebna jest ścianka działowa, która nie obciąża nadmiernie stropu i gdy inwestor zażyczy sobie wymyślnej zabudowy albo wielopoziomowego, ciekawie podświetlonego sufitu.

Janusz Werner
fot. Knauf

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny