Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2012
Baterie łazienkowe
Bogactwo ich modeli zadziwia. Wybierając baterie do łazienki, bawmy się kształtem, kolorem, tworzywem. Przymierzajmy je, jak biżuterię przed wielkim wyjściem – mogą dodać wnętrzu wiele blasku. Ale ostrożnie: nie wolno nam zapominać o wygodzie. Bo kolczyki zmienić znacznie łatwiej, niż armaturę.

Źródła zachwytu

Baterie łazienkowe
(fot. Grohe)
Prosty kran i dwa poręczne uchwyty? O nie, to zbyt banalne! Dziś taki podstawowy model wybieramy tylko wówczas, gdy pasuje do ogólnej – zwykle klasycznej – koncepcji aranżacyjnej. Ale nie jesteśmy na niego skazani. Baterie mogą przypominać biżuteryjne precjoza, formy roślinne albo też konstrukcje czysto techniczne. Znajdziemy wśród nich lapidarne rurki, hydrauliczne trójniki, zdecydowane graniastosłupy i stożki, płaskie kaskady, kształty przypominające kwiat, liść czy łabędzią szyję.

 

Wybierajmy trwałe i bezawaryjne modele sprawdzonych marek. Wprawdzie wymiana prostej umywalkowej baterii sztorcowej to nie problem, ale już awaria czterootworowej armatury ze zwijaczem węża, zamontowanej na rancie wanny, może wywołać w łazience małą rewolucję remontową. Zresztą do nowoczesnego salonu kąpielowego cieknący kran po prostu nie pasuje!

Wędrówka przez epoki

Baterie, z reguły niewielkie, w wystroju łazienki nie są elementem dominującym. Warto jednak zadbać o to, by ich forma idealnie komponowała się z urządzeniami sanitarnymi, a także z ogólną wymową stylistyczną wnętrza. Najłatwiej skorzystać z usług dużej firmy, która ma w swojej ofercie zarówno armaturę, jak i sanitariaty; znajdziemy tam linie urządzeń doskonale do siebie dopasowanych. Istnieją też inne recepty na styl. Pojęcie „dopasowane” nie oznacza przecież „identyczne”.

 

Równie elegancki, a czasem ciekawszy efekt możemy uzyskać mieszając trendy. Przykład? Zanurzona w bieli, minimalistyczna łazienka, urządzona za pomocą prostych geometrycznych brył, a jako jedyna dekoracja – złocone baterie retro o wyrafinowanych kształtach i neobarokowe lustro. Eklektyzm to trudna sztuka, ale warto tę metodę aranżacyjną rozważyć; jest dziś szczególnie modna, gdyż stwarza nam ogromne możliwości estetyczne.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Wnętrza 2012"

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny