Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2012
Planujemy łazienkę
Pod względem wykończenia i wyposażenia jest jednym z najdroższych pomieszczeń w domu. Ale jeśli tylko nie popełnimy błędu, pieniądze nie będą zmarnowane. Komfortowa, ergonomicznie zaplanowana i luksusowo wyposażona łazienka to koncepcja warta zachodu!

Wodna strategia

Planujemy łazienkę
(fot. HTH)
Jedna duża czy dwie mniejsze? A może trzy? Jeśli tak, to w co wyposażone? Pytania związane z domowym zapleczem higieniczno-sanitarnym można mnożyć, jednak na niektóre z nich musimy sobie odpowiedzieć już na etapie projektowania domu, czyli wtedy, kiedy można jeszcze zrealizować najśmielsze wizje. A czego możemy oczekiwać od nowoczesnej łazienki?

 

Podstawa to codzienny komfort użytkowania. Dlatego im więcej w naszym domu łazienek, tym lepiej. Nie ma oczywiście sensu projektowanie trzech salonów kąpielowych w lokalu zamieszkiwanym przez parę emerytów, ale już w rodzinie z kilkorgiem dzieci podział strefy higienicznej na parę mniejszych, dobrze wyposażonych pomieszczeń rozładuje poranne łazienkowe korki. Linie tego podziału mogą przebiegać różnie. Jedna duża łazienka rodzinna z pełnym programem sanitarnym i dwie małe, rezerwowe – z natryskiem, toaletą i umywalką. Salon kąpielowy połączony z sypialnią rodziców, towarzyszące mu ergonomiczne ”segmenty łazienkowe” dla każdego z dzieci i gościnna toaleta… Albo kilka niedużych „kompaktowych” łazienek, za to osobna sauna i mini solarium – pomysłów może być tyle, ilu użytkowników.

 

Ważne, by odpowiednio wcześnie zdecydować o rodzaju i rozmieszczeniu urządzeń – to one przesądzą o poczuciu naszego komfortu. Pomieszczenia sanitarne narzucają przy projektowaniu pewne ograniczenia, związane z wymogami technicznymi instalacji wodnokanalizacyjnej. Długość odpływu z wanny, brodzika i umywalki nie powinna przekraczać 3 m; sedes nie może być oddalony od pionu o więcej niż metr. Łatwiej sprostać tym kryteriom korzystając z pomocy doświadczonego projektanta. W sukurs przychodzą nam też nowoczesne technologie. Dzięki nim możemy nawet oglądać ulubiony serial pod prysznicem!

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Wnętrza 2012"

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny