Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2012

Oświetlenie kuchni

Funkcjonalny układ, efektowne i praktyczne meble, nowoczesne urządzenia AGD – to jeszcze nie wszystko. Jeśli chcesz, by twoja kuchnia zajaśniała pełnym blaskiem, zaprojektuj doskonałe oświetlenie!

Jasne zasady

Oświetlenie kuchni
(fot. Studio Estima)
W kuchni obowiązują bez taryfy ulgowej, zwłaszcza podczas projektowania oświetlenia. Używamy tu przecież ostrych narzędzi, mamy też na co dzień do czynienia z wrzącymi płynami i rozgrzaną parą. Dlatego w kuchennej strefie roboczej dobre światło nabiera szczególnego znaczenia. Dobre, czyli takie, którym możemy sterować, dostosowując jego kierunek i moc do potrzeb chwili. Tych wymogów nie spełnia lampa sufitowa, i to nawet taka, której wysokość możemy dowolnie regulować. Rzadko bowiem zdarza się, by wszystkie urządzenia i – co najistotniejsze – kuchenny blat, były zgrupowane pośrodku pomieszczenia w postaci wielkiej wyspy. Segment wyspowy jest z reguły uzupełnieniem zabudowy przyściennej, a ta zmusza nas do ustawienia się plecami względem centralnego oświetlenia.

 

Dlatego w kuchni jedna lampa to zdecydowanie za mało. Przy projektowaniu weźmy też pod uwagę efekt wizualny.

 

Współczesne wnętrze kuchenne coraz częściej staje się istotnym elementem strefy dziennej domu. Kuchnia otwarta na jadalnię i salon narzuca nam zmianę hierarchii: wymaga, abyśmy traktowali ją jak wnętrze reprezentacyjne.

 

A ponieważ oferta mebli i materiałów wykończeniowych zdecydowanie za tym trendem nadąża, warto wydobyć światłem ich wyjątkową urodę. Efekty takich udanych zabiegów będziemy potem z dumą podziwiać z salonowej sofy.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Wnętrza 2012"

Pozostałe artykuły