Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2012
Sztuka dekoracji okna
Piękny widok to nie wszystko; równie ważna jest jego interesująca oprawa – ostatni szlif, który wieńczy dzieło aranżacji.

Sztuka dekoracji okna
(fot. Decodore)
Okna odgrywają w naszych domach coraz większą rolę. Moda na duże przeszklenia, która dotarła do nas jakiś czas temu z Europy Zachodniej, to nie tylko trend estetyczny; to także efekt rozwoju technologii i wiedzy. To, co dawniej było niemożliwe, dziś staje się dostępne i powszechnie stosowane. Termoizolacyjne szyby i wzmocnione profile okienne pozwalają na swobodę w projektowaniu przeszkleń bez uszczerbku dla ciepłochronności i wytrzymałości konstrukcyjnej budynku. Umożliwiają też niemal dowolne kształtowanie ram i docinanie szyb – stąd okna o fantazyjnych nieregularnych formach.

 

Jeśli mamy jeszcze wpływ na kształt otworów okiennych w naszym domu pamiętajmy, że do okna nietypowego – np. o formie trójkąta – będzie nam znacznie trudniej dobrać oprawę w postaci zasłon, firanek czy rolet. Weźmy także pod uwagę, że nawet modne „szklane ściany”, czyli przeszklenia od podłogi do sufitu, których z założenia nie dekorujemy ozdobnymi tkaninami, wymagają zwykle okresowego zasłaniania. Dotyczy to zwłaszcza okien wychodzących na południe i zachód; latem będą źródłem nie tylko światła, ale także dużej ilości ciepła. Warto zawczasu pomyśleć o zamontowaniu systemu zdalnie sterowanych rolet.

 

Dekoracja okna może być istotnym składnikiem aranżacji wnętrza lub, przeciwnie, elementem dyskretnie wkomponowanym w otoczenie – wówczas na pierwszy plan wysuwa się jej funkcja. Dobierając odpowiednie osłony okienne, a także upinając je w określony sposób, możemy wpłynąć na odbiór przestrzeni, maskując mankamenty architektoniczne: zbyt małe okna, pomieszczenie za niskie w stosunku do metrażu itp. W tym zakresie najwięcej możliwości dają nam tradycyjne zasłony i firanki, choć czasem warto je wykorzystać w zupełnie „nietradycyjny” sposób. Nie zapominajmy też o karniszach i parapetach, które wraz z materiami, współtworzą okienną oprawę.

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Wnętrza 2012"

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny