Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2012
Kominki i piece
Przyciąga jak magnes. Jego zdeklarowani zwolennicy twierdzą nawet, że pomaga rozwiązywać rodzinne konflikty. Ogień na kominku – marzenie wielu z nas. Dziś możemy cieszyć się nim nawet bez… komina

Miejsce na ognisko

Kominki i piece
(fot. Koperfam)
Oczywiście – domowe. Warto je zaplanować na etapie projektowania domu; wówczas nasze możliwości „rozniecenia ognia” będą niemal nieograniczone. Lokalizacja kominka zależy od tego, czego od niego oczekujemy. Dziś może on być centralnym punktem salonu, jak na zdjęciu po lewej, gdzie model Julietta tworzy wraz ze schodami dynamiczną, a jednocześnie ażurową dominantę. Możemy umieścić go tradycyjnie przy ścianie lub w narożniku. Może też dzielić wnętrze na strefy albo łączyć pomieszczenia – taką rolę pełni kominek dwustronny wbudowany w ścianę nośną.

 

Potrzeba planowania dotyczy zwłaszcza klasycznego, dużego i otwartego paleniska – będzie ono wymagało zbudowania komina i odpowiedniego ukształtowania dolnej strefy przewodu kominowego, co zapewni odpowiedni ciąg. To z kolei wymaga miejsca, w przypadku kominka tradycyjnego zwykle niemało. Projekt musi wykonać architekt; budowla może potrzebować własnego fundamentu, a murowany przewód kominowy oparcia w elemencie nośnym. Fachowego projektu wymaga też kominek z wkładem i rozprowadzeniem ciepłego powietrza w systemie DGP. Wtedy najlepiej umieścić go w centralnej części domu, co pozwoli zoptymalizować prowadzenie przewodów.

 

Modne są kominki podwieszane, zwieńczone kominem z lekkich elementów stalowych. Choć można go wykonać w budynku istniejącym, planując wcześniej oszczędzimy sobie niewygód przebudowy.

 

Komina nie wymagają coraz popularniejsze kominki na biopaliwo – niedymiące, często przenośne i zwykle bardzo dekoracyjne – a także kominki elektryczne, których producenci wciąż udoskonalają efekt imitacji płonących polan. Na takie rozwiązania mogą sobie pozwolić nawet mieszkańcy bloków.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Wnętrza 2012"

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny