Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2012
Oświetlenie w łazience
Niezbędne przy czynnościach higienicznych, pomocne w kreowaniu nastroju – oświetlenie pełni w łazience funkcje nie mniej ważne, niż urządzenia sanitarne. Krótko mówiąc: bez niego nie zabłyśniemy!

Oświetlenie w łazience
(fot. HTH)
Światło w łazience ma do spełnienia trzy zasadnicze funkcje. Po pierwsze, musi być nam pomocne w czynnościach pielęgnacyjnych. Po drugie, wraz z innymi elementami aranżacji powinno współtworzyć przyjemny, sprzyjający rozluźnieniu i regeneracji klimat. Po trzecie wreszcie, ma służyć podkreśleniu urody łazienkowego wystroju. Dlatego instalację oświetleniową powinniśmy zaplanować zanim jeszcze do wnętrza wkroczą hydraulik z glazurnikiem.

 

Najlepiej przygotować projekt na etapie prac architektonicznych i pod okiem doświadczonego fachowca. Nawet nieduża toaleta – jeśli ma spełniać jakąkolwiek funkcję poza sanitarną – wymaga dwóch źródeł światła. Górna lampa nie zapewni nam oświetlenia odpowiedniego choćby do skontrolowania stanu makijażu.

 

W dużym pomieszczeniu kilka planów świetlnych to elementarny warunek poczucia komfortu. Ważne przy tym, by zapewnić sobie możliwość niezależnego operowania źródłami światła – prosty system włącz/ wyłącz, w którym świecą wszystkie lampy naraz albo żadna, nie będzie tu praktyczny. Inne oświetlenie potrzebne jest przy czynnościach pielęgnacyjnych nad umywalką, inne – podczas nastrojowej kąpieli, jeszcze inne przy… sprzątaniu. Warto o tym pamiętać i nie pozostawiać w cieniu nawet tych mniej atrakcyjnych elementów, jakimi są sedes i bidet.

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Wnętrza 2012"

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny