Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2012
Oświetlenie w łazience
Niezbędne przy czynnościach higienicznych, pomocne w kreowaniu nastroju – oświetlenie pełni w łazience funkcje nie mniej ważne, niż urządzenia sanitarne. Krótko mówiąc: bez niego nie zabłyśniemy!

Oświetlenie w łazience
(fot. HTH)
Światło w łazience ma do spełnienia trzy zasadnicze funkcje. Po pierwsze, musi być nam pomocne w czynnościach pielęgnacyjnych. Po drugie, wraz z innymi elementami aranżacji powinno współtworzyć przyjemny, sprzyjający rozluźnieniu i regeneracji klimat. Po trzecie wreszcie, ma służyć podkreśleniu urody łazienkowego wystroju. Dlatego instalację oświetleniową powinniśmy zaplanować zanim jeszcze do wnętrza wkroczą hydraulik z glazurnikiem.

 

Najlepiej przygotować projekt na etapie prac architektonicznych i pod okiem doświadczonego fachowca. Nawet nieduża toaleta – jeśli ma spełniać jakąkolwiek funkcję poza sanitarną – wymaga dwóch źródeł światła. Górna lampa nie zapewni nam oświetlenia odpowiedniego choćby do skontrolowania stanu makijażu.

 

W dużym pomieszczeniu kilka planów świetlnych to elementarny warunek poczucia komfortu. Ważne przy tym, by zapewnić sobie możliwość niezależnego operowania źródłami światła – prosty system włącz/ wyłącz, w którym świecą wszystkie lampy naraz albo żadna, nie będzie tu praktyczny. Inne oświetlenie potrzebne jest przy czynnościach pielęgnacyjnych nad umywalką, inne – podczas nastrojowej kąpieli, jeszcze inne przy… sprzątaniu. Warto o tym pamiętać i nie pozostawiać w cieniu nawet tych mniej atrakcyjnych elementów, jakimi są sedes i bidet.

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Wnętrza 2012"

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny