Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2012

Kuchenne AGD

Dziś, by osiągnąć sukces w kuchni, wystarczy wcisnąć guzik lub dotknąć sensora. Nowoczesne urządzenia kuchenne wyręczają nas w pracy, a coraz częściej także w decyzjach.

Globalne ochłodzenie

Kuchenne AGD
(fot. Samsung)
Przechowywanie żywności to pierwszy krok do dobrej kuchni. Dziś, gdy większość z nas wybiera się na spożywcze zakupy rzadziej, za to przynosi z nich znacznie więcej niż kiedyś, wymagania stawiane lodówkom rosną. Żywność wymaga więcej miejsca, ma też swoje kaprysy dotyczące warunków przechowywania, czyli temperatury i wilgotności. Na szczęście dzięki nowoczesnym technologiom nawet o produktach, które spędziły w chłodziarce kilka dni możemy śmiało powiedzieć: świeże.

 

Do podtrzymujących świeżość sztuczek należą takie wynalazki, jak chłodzenie cyrkulacyjne, pokrywanie wnętrza lodówki powłokami antybakteryjnymi, utrzymywanie stałej wilgotności, a nawet działanie światłem, które wpływa na proces fotosyntezy produktów roślinnych. Chłodziarki coraz częściej wyposażone są w kilka stref chłodzenia, co pozwala przechowywać żywność o różnych wymogach w optymalnych warunkach. Szuflady z niezależnym dostępem sprzyjają energooszczędności (nie otwieramy za każdym razem całej lodówki), dozowniki do zimnych napojów i kostkarki do lodu pozwalają zaoszczędzić miejsce w kuchni, a wyświetlacze dostarczają cennych informacji (najbardziej zaawansowane modele „pilnują” nawet terminów przydatności produktów).

 

A co z wielkością urządzenia? Mamy do wyboru małą lodówkę uzupełnioną o osobną zamrażarkę, chłodziarkozamrażarkę do zabudowy lub pojemniejszą, wolno stojącą oraz naprawdę dużą lodówkę typu side by side z podzielnymi drzwiami. Nasz wybór powinien odzwierciedlać „kulinarno-zakupowy profil” rodziny czyli odpowiadać na jej praktyczne potrzeby.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Wnętrza 2012"

Pozostałe artykuły