Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2012
Schody we wnętrzu
Dla jednych są utrapieniem, dla innych – symbolem domu, który odróżnia jego wnętrza od mieszkania w bloku. I pewnie to oni mają rację; przecież nie od dziś wiadomo, że schody mają duszę.

Miejsce na stopnie

Schody we wnętrzu
(fot. Koperfam)
W domu z piętrem lub poddaszem schody są jednym z podstawowych elementów komunikacyjnych. Ich znaczenie jako elementu przestrzennego zależy już jednak od naszych upodobań. Podczas gdy jedni z nas z dumą eksponują bieg schodowy, przykładając ogromną wagę do sposobu jego wykończenia i wyboru materiałów, inni najchętniej pozbyliby się schodów, traktując je jako zło konieczne. Ale czy w tym względzie mamy jakikolwiek wybór?

 

Owszem. Możemy uczynić schody „niewidzialnymi”, ukrywając je w wąskiej, obudowanej szczelnie ścianami klatce schodowej. Pamiętajmy jednak o tym, że pomieszczenie takie będzie dość klaustrofobiczne. Schody zajmują też sporo rzeczywistej powierzchni – jeśli definitywnie wydzielimy je ze strefy dziennej, utracimy tę powierzchnię, a wraz z nią wrażenie przestrzenności. Pożytecznym kompromisem może być wzniesienie między schodami a salonem lub holem przegrody niepełnej, na przykład rzędu filarów czy ściany z prostokątnym otworem lub okrągłym bulajem. Schody zostaną przysłonięte, a „wewnętrzne okno” pozwoli wędrować światłu, zachować kontakt wzrokowy i poczucie otwartości przestrzeni.

 

A co dla miłośników schodów wyeksponowanych? Oczywiście umieszczenie ich w salonie. Jeśli mamy do dyspozycji naprawdę duży metraż, możemy potraktować je nawet jako element podziału przestrzeni. Takie schody można wykonać jako jednobiegowe, przy ściance, ale także jako kręcone. Schody spiralne zbudowane z drewna, owinięte wstęgą drewnianej giętej balustrady, wyglądają bardziej jak malownicza rzeźba, niż ciąg komunikacji pionowej. W mniejszym salonie musimy działać bardziej powściągliwie – schody nie mogą przytłaczać wnętrza rozmiarami ani zbyt ciężką formą. Tu sprawdzą się modele ażurowe: lekkie schody z elementów, a także konstrukcje wspornikowe, w których stopnie opierają się na podłużnej, stalowej lub drewnianej belce.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Wnętrza 2012"

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny