Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2012
Kolory w strefie dziennej
Zabawa kolorami to rozrywka wytrawna, a przy tym niezbyt kosztowna. Wprawdzie przemalowanie ścian pochłania więcej pieniędzy i wysiłku, niż wymiana zasłon i poduszek, ale jedno i drugie nas nie zrujnuje, a może wpłynąć bardzo korzystnie na nasze samopoczucie.

Kolory w strefie dziennej
(fot. Komfort)
Kolory mają wielką moc. Siła ich oddziaływania znana jest od dawna, a szczegóły zagadnienia bezustannie poddawane są badaniom. Urządzając dom – czyli miejsce, w którym powinniśmy zawsze czuć się doskonale – warto ten potencjał wykorzystać. Nie oznacza to, że ściany należy ubrać w barwy tęczy. Kolorystyczna koncepcja wnętrz powinna być przede wszystkim dobrze przemyślana, czyli dostosowana do warunków przestrzennych i oświetleniowych, a także do potrzeb i usposobienia tych, którzy są tu najważniejsi – domowników.

 

Pamiętajmy, że kolor, który jednego drażni, innego pozytywnie pobudza. Odcień w niewielkiej dawce działający jak ożywcza witamina, w dużym natężeniu może przytłaczać, budzić irytację albo po prostu męczyć. Barwa, która w jasnym, dobrze doświetlonym pokoju od południa wprowadza harmonię i „uspokaja” aranżację, w niewielkim pomieszczeniu z niedoborem światła dziennego może zadziałać jak silny depresant. A przecież są jeszcze połączenia: kolory działają na siebie wzajemnie w sposób czasem zupełnie nieoczekiwany. Zatem do dzieła – przydadzą się pędzle, wałki, próbki farb i wiele wyobraźni!

Z wentylem bezpieczeństwa

Tym, którzy nie lubią eksperymentów lub po prostu nie mają na nie czasu, polecamy biel i gamę odcieni off white – szarości, kremy, rozbielone beże. To bezpieczna baza – doskonałe podłoże dla pomysłów mniej ryzykownych, a przynoszących czasem spektakularne efekty. Jednolicie jasne wnętrze staje się areną, na której indywidualne popisy zyskują na sile wyrazu. Na takim tle każdy ciemny element będzie lepiej widoczny, a jego forma zostanie uwypuklona. Dlatego często wybieramy biel jako tło dla aranżacji tradycyjnych, w których pierwsze skrzypce grają finezyjne formy krzeseł, eleganckie meandry żyrandoli i kinkietów, obrazy w rzeźbionych ramach, a nawet ozdobne końcówki karniszy.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Wnętrza 2012"

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny