Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2012
Urządzamy sypialnię
Wieczorem oczekujemy od niej ukojenia, rano ma rozbudzić w nas energię u progu nowego dnia. Jak sprawić, by jej wystrój sprostał tym z natury sprzecznym zadaniom? Przepisów jest wiele; my podpowiadamy te najbardziej sprawdzone.

Nastrój to podstawa

Urządzamy sypialnię
(fot. Atlantic)
Wnętrze duże czy małe, pełne słońca czy skąpo nim obdarzone, nieporoporcjonalne lub też wyjątkowo ustawne – w każdym da się urządzić przytulną i komfortową sypialnię. Bo sypialnia to pomieszczenie szczególne: choć robimy tam niewiele, spędzamy w niej jednak sporo czasu. W dodatku to czas wyjątkowy – osobisty, niezakłócany przez zgiełk otoczenia. Dlatego w sypialni nie potrzeba nam wielkich przestrzeni i spektakularnych efektów. Tu króluje nastrój!

 

Czy będzie to klimat surowej ascezy, XVIII- -wiecznego buduaru czy eleganckiego salonu w stylu glamour, zależy tylko od naszych upodobań. Warto poluzować trochę gorset estetycznej dyscypliny i rozbudzić własną wyobraźnię, przypomnieć sobie zapachy dzieciństwa, przywołać wspomnienia dalekich podróży… I wybrać to, co nam najbliższe, w czym czujemy się najlepiej. Tylko wtedy sypialnia zapewni nam prawdziwy wypoczynek, stanie się ulubionym azylem po nawet najdłuższym dniu.

 

Połączenie w jednym wnętrzu dwóch całkiem odmiennych funkcji nie jest niemożliwe; są na to sposoby. Jednym z nich jest zestawianie różnych faktur: lśniąca posadzka pokryta miękkim aksamitnym dywanem, łóżko w lnianym obiciu, a na nim gładka jedwabna pościel. Do tego kilka błyszczących elementów: polerowany metal, drobne kryształy, szkło. Mogą pojawić się po postacią lustra, lampy, dekoracyjnego bibelotu czy ściennej ozdoby. Połyskliwe drobiazgi i materiały mają moc przemieniania wnętrza: w słoneczny dzień odbijają światło, dodając radosnej energii, wieczorem zaś jarzą się migotliwym blaskiem, otulając sypialnię nastrojem elegancji i nieco teatralnej tajemnicy. Uważajmy jednak – jeśli będzie ich zbyt wiele, zamiast szyku grozi nam efekt bliski kiczu.

 

Podobne zdolności ma światło. Działa zwłaszcza w połączeniu z kolorami. Większość barw znacznie zmienia odcień w zależności od rodzaju oświetlenia. A przecież w sypialni nie jesteśmy skazani na okno i jedną lampę. Powinniśmy mieć tam kilka źródeł światła o różnej barwie, mocy i natężeniu. Możemy także zapalić świece…

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Wnętrza 2012"

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny