Urządzamy pokój dziecka

Urządzamy pokój dziecka
Dziecko, nim jeszcze wypowie pierwsze słowo, intensywnie chłonie otoczenie zmysłami. Zanim zacznie nazywać rzeczy, już uczy się piękna i harmonii. Naszym zadaniem jest dostarczyć mu odpowiedniej pożywki. Zadbajmy o to, by ta nauka pobierana od pierwszych chwil życia była owocna, pełna radości i bezpieczna.

Design w powijakach

Urządzamy pokój dziecka
(fot. Hülsta)
Przez pierwsze miesiące pokój maleństwa to także pokój rodziców – spędzają w nim przecież niemal tyle czasu, co dziecko. Umeblowanie powinno więc przede wszystkim dogadzać ich wygodzie i spełniać rodzicielskie potrzeby. Praktyczne i pojemne komody o powierzchniach łatwych do wyczyszczenia, wygodny przewijak, fotel do karmienia i wspólnego wypoczynku, wreszcie łóżeczko, najlepiej mobilne, o regulowanych, ułatwiających pielęgnację poziomach – to wszystko będzie nam niezbędne.

 

A czego, poza miłością, potrzebuje niemowlę? Spokoju, harmonii i higieny. Dobry gust oznacza w tym przypadku stonowane kolory, nietoksyczne farby na ścianach i politury na meblach, miłe w dotyku i łatwe do wyprania tkaniny, a także rozproszone łagodne światło o naturalnej barwie.

Park rozrywki

…ale nie tylko. Także miejsce pierwszych spotkań z nauką, grami logicznymi, komputerem i… przyjaciółmi. Pokój kilkulatka powinien stymulować jego wyobraźnię, warto jednak by był również polem dla dziecięcej inwencji. Sprawdzą się tu lekkie zestawy meblowe, które można dowolnie komponować, sprzęty mobilne i wielozadaniowe. Wybierając meble, sprawdzajmy atesty, oceniajmy ich estetykę, jakość materiałów i pomysłowość projektantów – na rynku znajdziemy wiele sprzętów, których forma i funkcjonalność stanowią dla dziecka naturalną zachętę do eksperymentowania. To ważne w przypadku mebli do przechowywania; dziecko chętniej skorzysta z atrakcyjnych i „sprytnych” patentów, przykrojonych na miarę jego bujnej wyobraźni, niż z gigantycznej ponurej szafy, choćby była wyposażona w dziesiątki przegródek.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Wnętrza 2012"

Pozostałe artykuły z tego numeru
Kominki i piece
Przyciąga jak magnes. Jego zdeklarowani zwolennicy twierdzą nawet, że pomaga rozwiązywać rodzinne konflikty. Ogień na kominku – marzenie wielu z nas. Dziś możemy cieszyć się nim nawet bez… komina
Kominki i piece
Domowe urządzenia techniczne
Czy oprócz mebli, dekoracji i niezbędnych urządzeń, jest coś, co w znaczący sposób wpływa na komfort naszego życia? Owszem, powietrze. Najlepiej – czyste i świeże, niezbyt chłodne, nie za ciepłe i odpowiednio nawilżone. Tylko takie zapewni nam przyjazny klimat!
Domowe urządzenia techniczne
Urządzamy sypialnię
Wieczorem oczekujemy od niej ukojenia, rano ma rozbudzić w nas energię u progu nowego dnia. Jak sprawić, by jej wystrój sprostał tym z natury sprzecznym zadaniom? Przepisów jest wiele; my podpowiadamy te najbardziej sprawdzone.
Urządzamy sypialnię
Planujemy garderobę
Garderoba – zjawisko ze świata burżuazji, które powróciło do nas wraz z wolnością gospodarczą – pomaga nam tę wolność trzymać w ryzach. Porządkuje rzeczy, pozwala lepiej zorganizować przestrzeń i czas. Żeby w pełni wykorzystać te atuty, musimy ją perfekcyjnie zaplanować.
Planujemy garderobę
Sztuka dekoracji okna
Piękny widok to nie wszystko; równie ważna jest jego interesująca oprawa – ostatni szlif, który wieńczy dzieło aranżacji.
Sztuka dekoracji okna
Schody we wnętrzu
Dla jednych są utrapieniem, dla innych – symbolem domu, który odróżnia jego wnętrza od mieszkania w bloku. I pewnie to oni mają rację; przecież nie od dziś wiadomo, że schody mają duszę.
Schody we wnętrzu
Wybieramy drzwi
Szczelne, dobrze dopasowane, nie za ciężkie, bezszelestnie działające i trwałe – tego oczekujemy od drzwi, ponieważ używamy ich codziennie. Ale przecież także je oglądamy. Na szczęście dzięki projektantom i producentom jest na co popatrzeć!
Wybieramy drzwi
Oświetlenie w salonie
Kiedy wszystko wydaje się dopięte na ostatnie guzik i przewidywalne, wtedy wkracza ono. I choć nie da się go dotknąć, potrafi całkowicie przeistoczyć wnętrze! Światło – jeden z najsilniejszych aranżacyjnych środków wyrazu.
Oświetlenie w salonie
Ściany i podłoga w salonie
Zanim wybierzemy wymarzone meble, lampy i dodatki, pomyślmy o salonowych ścianach i podłodze – one także potrafią skutecznie urządzić wnętrze!
Ściany i podłoga w salonie
Kolory w strefie dziennej
Zabawa kolorami to rozrywka wytrawna, a przy tym niezbyt kosztowna. Wprawdzie przemalowanie ścian pochłania więcej pieniędzy i wysiłku, niż wymiana zasłon i poduszek, ale jedno i drugie nas nie zrujnuje, a może wpłynąć bardzo korzystnie na nasze samopoczucie.
Kolory w strefie dziennej
Planujemy przestrzeń dzienną
Formalnie czy nieoficjalnie, reprezentacyjnie czy raczej swojsko i przytulnie? Jak urządzić salon – wielofunkcyjną przestrzeń, w której krzyżują się ścieżki i upodobania wszystkich domowników? Odpowiedź jest prosta: komfortowo, pięknie i po swojemu!
Planujemy przestrzeń dzienną
Zlewozmywaki i baterie
Polubić zmywanie? Z nowoczesnym ergonomicznym zlewozmywakiem i funkcjonalną baterią to nie takie trudne. Czynność, nazywana kiedyś „zmorą nastolatków”, dziś może stać się przyjemnością!
Zlewozmywaki i baterie
Sztuka dekoracji stołu
Warto sprawić, by posiłki nie były pośpiesznym epizodem, ale miłym wydarzeniem – okazją do złapania oddechu i spotkania z bliskimi osobami. Postarajmy się zapewnić im niebanalną oprawę. To pobudza apetyt!
Sztuka dekoracji stołu
Kuchenne AGD
Dziś, by osiągnąć sukces w kuchni, wystarczy wcisnąć guzik lub dotknąć sensora. Nowoczesne urządzenia kuchenne wyręczają nas w pracy, a coraz częściej także w decyzjach.
Kuchenne AGD
Oświetlenie kuchni
Funkcjonalny układ, efektowne i praktyczne meble, nowoczesne urządzenia AGD – to jeszcze nie wszystko. Jeśli chcesz, by twoja kuchnia zajaśniała pełnym blaskiem, zaprojektuj doskonałe oświetlenie!
Oświetlenie kuchni
Meble kuchenne
Dominują w obszarze kuchni, nadając jej styl. Mogą wtapiać się w tło albo odważnie przyciągać spojrzenia. A przy tym mają tak wiele do ukrycia… Meble kuchenne to nie tylko piękna fasada. Dziś to przede wszystkim pojemne, komfortowe i funkcjonalne zaplecze robót.
Meble kuchenne
Kuchenne ściany i podłoga
Silnie wpływają na odbiór przestrzeni. Mogą zamaskować kuchnię, dyskretnie integrując ją z salonem, lub przeciwnie – wydobyć aneks kuchenny na pierwszy plan, czyniąc z niego największą atrakcję strefy dziennej domu. Ale wygląd to nie wszystko; od kuchennych ścian i podłogi wymagamy szczególnych właściwości użytkowych.
Kuchenne ściany i podłoga
Planujemy kuchnię
Są tacy, co jadają na mieście. Dla nich kuchnia to miejsce, w którym parzy się kawę i otwiera butelkę wina. Ale dla ogromnej rzeszy ludzi kuchnia to wciąż gorące serce domu. Hojne i… wymagające. Zaplanujmy ją tak, by kulinarne zajęcia stały się przyjemnością.
Planujemy kuchnię
Hydromasaż - wanny i panele
Skoro wykorzystujemy wodę na co dzień w celach higienicznych i sanitarnych, czemu nie „zatrudnić” jej na pełen etat – dla naszego zdrowia i relaksu, a także dla poprawy samopoczucia?
Hydromasaż - wanny i panele
Sauna, łaźnie, kabiny ciepła
Zdrowie, kondycja, dobre samopoczucie i młodzieńczy wygląd – to wszystko możemy zyskać dzięki dobrze zaprojektowanemu domowemu centrum wellness. Nowoczesne technologie pozwalają zaplanować je nawet na niewielkiej przestrzeni.
Sauna, łaźnie, kabiny ciepła
Grzejniki łazienkowe
Do czego nam potrzebne? Choćby do tego, czemu nie podoła popularna „podłogówka”, czyli do wysuszenia ręcznika. Ale także do powieszenia szlafroka, podzielenia wnętrza na strefy, ustawienia toaletowych drobiazgów na zintegrowanej półeczce. Wreszcie do podziwiania!
Grzejniki łazienkowe
Oświetlenie w łazience
Niezbędne przy czynnościach higienicznych, pomocne w kreowaniu nastroju – oświetlenie pełni w łazience funkcje nie mniej ważne, niż urządzenia sanitarne. Krótko mówiąc: bez niego nie zabłyśniemy!
Oświetlenie w łazience
Meble i akcesoria łazienkowe
Ostatnie, ale niepoślednie – w wystroju łazienki równie istotne, jak urządzenia sanitarne. Bo oprócz tego, że powinny być atrakcyjne, wygodne w codziennym użytkowaniu i wyjątkowo trwałe, mają też inną, ważną dla ogólnej wymowy wnętrza rolę: muszą ukryć wszystko to, co ma pozostać w ukryciu
Meble i akcesoria łazienkowe
Baterie łazienkowe
Bogactwo ich modeli zadziwia. Wybierając baterie do łazienki, bawmy się kształtem, kolorem, tworzywem. Przymierzajmy je, jak biżuterię przed wielkim wyjściem – mogą dodać wnętrzu wiele blasku. Ale ostrożnie: nie wolno nam zapominać o wygodzie. Bo kolczyki zmienić znacznie łatwiej, niż armaturę.
Baterie łazienkowe
Umywalka, sedes, bidet
Umywalka, sedes i towarzyszący im coraz częściej bidet to „łazienkowy elementarz” – zestaw podstawowy, bez reszty oddany swoim funkcjom. Jednak mimo ściśle sanitarnego charakteru, urządzenia te w nowoczesnym wydaniu mogą mieć swój udział w dziele dekoracji wnętrza.
Umywalka, sedes, bidet
Wanny i natryski
Co lepsze: wanna czy prysznic? Wybierzmy wariant, który zapewni nam więcej odprężenia i satysfakcji. Albo… nie wybierajmy wcale. Zgarnijmy całą pulę!
Wanny i natryski
Ściany i podłogi
W żadnym innym wnętrzu tak bardzo nie rzucają się w oczy. Możemy je ubrać w zaskakujące kolory i faktury, na jakie nie odważylibyśmy się w salonie. Łazienkowe ściany i podłoga decydują o nastroju i o pierwszym wrażeniu. Postarajmy się, by było oszałamiające.
Ściany i podłogi
Planujemy łazienkę
Pod względem wykończenia i wyposażenia jest jednym z najdroższych pomieszczeń w domu. Ale jeśli tylko nie popełnimy błędu, pieniądze nie będą zmarnowane. Komfortowa, ergonomicznie zaplanowana i luksusowo wyposażona łazienka to koncepcja warta zachodu!
Planujemy łazienkę
Planujemy łazienkę
Pod względem wykończenia i wyposażenia jest jednym z najdroższych pomieszczeń w domu. Ale jeśli tylko nie popełnimy błędu, pieniądze nie będą zmarnowane. Komfortowa, ergonomicznie zaplanowana i luksusowo wyposażona łazienka to koncepcja warta zachodu!
Planujemy łazienkę
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz