Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2012
Umywalka, sedes, bidet
Umywalka, sedes i towarzyszący im coraz częściej bidet to „łazienkowy elementarz” – zestaw podstawowy, bez reszty oddany swoim funkcjom. Jednak mimo ściśle sanitarnego charakteru, urządzenia te w nowoczesnym wydaniu mogą mieć swój udział w dziele dekoracji wnętrza.

Sztuka wyboru

Umywalka, sedes, bidet
(fot. Roca)
W urządzenia sanitarne warto zaopatrywać się kompleksowo, dobierając jednocześnie cały zestaw. Wielu producentów oferuje bogate kolekcje sprzętów w różnych wersjach użytkowych; zwykle możemy wybrać rozmiar umywalki, sposób jej montażu (na szafce, w blacie, na stelażu, postumencie lub półpostumencie), a także stojącą lub podwieszaną wersję miski ustępowej i bidetu.

 

Dobór urządzeń z jednej linii wzorniczej zapewnia stylistyczny porządek i harmonię wystroju łazienki. Gwarantuje też jednolitość kolorystyki, ale tylko pod warunkiem, że nasze zakupy będą pochodzić z jednej dostawy, czyli z jednej partii produkcyjnej. Nawet sprzęty z tej samej firmy, jeśli wyprodukowano je w dużym odstępie czasu, mogą minimalnie różnić się od siebie odcieniem, dlatego łazienkę warto zagospodarowywać planowo.

 

Od zasady jednorodności jest jeden wyjątek. To umywalka. Wybór modelu z odmiennego tworzywa, w nieco innym stylu i kolorze, niż reszta wyposażenia, może okazać się rozwiązaniem bardzo efektownym. Wprawdzie w świecie sanitariatów ze względów higienicznych i technicznych wciąż króluje ceramika, ale już w dziedzinie umywalek swoboda materiałowa jest znacznie większa. Kompozyty kamienne, szkło, drewno i stal – każde z nich ma swoją specyfikę i w inny sposób inspiruje wyobraźnię projektantów.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Wnętrza 2012"

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny